Bez obzira na to jesmo li izvrsni poznavatelji matematike ili se ubrajamo u osobe koje od nje bježe kao vrag od tamjana, u jednome se svi možemo složiti – matematika je svuda oko nas, gotovo u svemu što možemo vidjeti, dodirnuti ili zamisliti. Na Svjetski dan matematike koji se obilježava prve srijede u ožujku predstavljamo nekoliko odličnih izdanja Školske knjige koja na popularan i zabavan način približavaju tu znanost djeci i učenicima, njihovim roditeljima te starijim naraštajima čitatelja.
Knjiga o matematici – Pustolovine u svijetu oblika i brojeva
Svi znamo da su aritmetika, razlomci i jednadžbe dio matematike. Ali često ne primjećujemo da je matematika prisutna u svakom dijelu našeg života, od naših gradova do naših vrtova, od prometa do vremenskih uvjeta. Ona je neiscrpno vrelo fascinacije predstavljeno u zanimljivu djelu Knjiga o matematici – Pustolovine u svijetu oblika i brojeva Anne Weltman i ilustratora Paula Bostona te u prijevodu dr. sc. Darija Hrupeca.
Knjiga o matematici sadržava stotine nevjerojatnih, začuđujućih i divnih činjenica o matematici. Otkriva nam učinke matematike na život čovjeka, biljaka i životinja te njezine utjecaje na razna područja života: likovnu i glazbenu umjetnost, arhitekturu, sport, nove tehnologije i dr. Možemo je čitati bilo kojim redoslijedom – početi od naslovnice i nastaviti do samoga kraja ili listati nasumce i zadubiti se u nešto zanimljivo.
Čitatelji će upoznati slavne matematičare, krafnu s rupom koja se može pretvoriti u šalicu kave i biljku koja zna brojiti. Otkrit će koliko bi puta trebalo saviti list papira da bi njegova debljina odgovarala udaljenosti do Mjeseca i kako je zbog male matematičke pogreške pala svemirska letjelica vrijedna 750 milijuna kuna. Usput će svladati neke matematičke trikove, upoznati neprobojnu tajnu šifru i ispitati svoje umne sposobnosti s pomoću nekoliko mozgalica.
Postoje li igdje u galaktici kockasti planeti? Što je teorem o sendviču sa šunkom? I kako vam matematika može pomoći da pobijedite u raznim igrama? Odgovore doznajte u iznimno zanimljivoj knjizi za sve generacije s intrigantnim poglavljima: Poruke s drugih svjetova, Zagonetni paradoksi, Životinjska aritmetika, Život u drugim dimenzijama, Matematika za špijune, Obilje igara…
Mali ljudi, veliki snovi – Ada Lovelace
Mnogi veliki matematičari zaljubili su se u matematiku već u djetinjstvu. Među njima je i Ada Lovelace, znamenita matematičarka i pjesnikinja, autorica prvoga računalnog programa u povijesti. Ta je nadahnuta vizionarka svojim radom pridonijela izumu računala koji se dogodio više od stotinu godina poslije. Kako su počele Adine kreativne pustolovine, možete doznati čitajući knjižicu Mali ljudi, veliki snovi – Ada Lovelace koju je napisala Maria Isabel Sánchez Vegara, ilustrirala Zafouko Yamamoto, a preveo je Ozren Doležal.
Kći darovite matematičarke Anne Isabelle Milbanke i neobuzdanog pjesnika lorda Byrona naslijedila je od svojih roditelja kreativan način razmišljanja. Sanjala je o strojevima s krilima koji se mogu kretati u svim smjerovima. Svojom je lucidnošću sedamnaestogodišnja djevojka zadivila poznatog matematičara i izumitelja Charlesa Babbagea; izmislila je način kako programirati njegov diferencijalni stroj – divovsko mehaničko računalo. Bio je to prvi računalni program u povijesti!
Ada Lovelace dokazala je da snovi mogu postati stvarnost kad se spoje znanost i mašta. U svjetski popularnoj seriji Mali ljudi, veliki snovi, prodanoj u više od četiri milijuna primjeraka, otkrijte živote i drugih istaknutih osoba, od dizajnera i umjetnika do znanstvenika. Svi su ostvarili nevjerojatna dostignuća, no svatko je od njih na početku bio samo dijete s velikim snom.
Ova knjiga misli da si matematički genijalac
„Mašta je u prvom redu sposobnost otkrivanja, ona prodire u neprobojne svjetove oko nas, svjetove znanostiˮ, tvrdila je grofica Ada Lovelace. Za razvoj mašte i kreativnog razmišljanja unutar i izvan matematičkog okvira odlično će poslužiti poučno i zabavno izdanje Ova knjiga misli da si matematički genijalac – Eksperimentiraj, zamisli, stvaraj čija je autorica Georgia Amson-Bradshaw, ilustratorica Harriet Russell, a prevela ju je dr. sc. Franka Miriam Brückler.
Voliš li igrati igre, stvarati cool uzorke i bojiti?Voliš li rješavati zagonetke, peći kolače i slati tajne poruke? Ako je tvoj odgovor na ta pitanja potvrdan, možda si... matematički genijalac!
Matematika nisu samo ubitačni zbrojevi i žongliranje brojevima. Postoji velik svijet matematičke zabave koji možeš naći u ovoj knjizi. U njoj se nalaze svakojaki matematički pothvati koji uglavnom ne nalikuju onome što se radi na satu matematike u školi. Razbijat ćeš šifre, crtati cool uzorke, loviti predmete i smočiti noge. Nakon što pročitaš ovu knjigu, zasigurno ćeš zavoljeti matematiku!
Dakle, matematički genijalče, kreni!
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti