Djeca trebaju osjećati da ih primjećujemo, da ih razumijemo i da su nam važna. Kada osjećaju povezanost s roditeljima, ona žele biti kooperativnija, a kao što je kvalitetno provedeno vrijeme važno za očuvanje partnerskog odnosa, tako je ono važno i za izgrađivanje odnosa s djetetom.
Što je tako posebno u 'kvalitetno provedenom vremenu' s djecom?
Dakle, čak i ako ste cijeli dan kod kuće sa svojom djecom (kao što su mnogi od nas bili tijekom pandemije), ne znači da ste im doista posvećeni i usmjereni na njih. Što je onda vrijeme posvećeno djeci ili kvalitetno provedeno vrijeme s njma? U ovakvome druženju s svojim mališanom vi potpuno odustajete od roditeljske kontrole i ulazite u dječji svijet igre, bilo da je riječ o igri s lutkama, gradnji kocica ili hrvanju na krevetu, čitanja priče ili igranja društvenih igara.
Količina tako provedenog vremena može biti od nekoliko minuta do sat vremena, ali stručnjaci savjetuju da će već 10 do 20 minuta dnevno po djetetu učiniti čuda u vašem odnosu. Ako je riječ o obitelji s dvoje djece, da svaki roditelj provede po 15 minuta kvalitetnog vremena sa svakim djetetom, imate 30 minuta intenzivnog i fokusiranog vremena po djetetu. Ako ste samohrani roditelj s dvoje djece, možda ćete trebati poslati jedno dijete s crtićem u sobu, dok provodite 'posebno vrijeme' s njegovim bratom ili sestrom. (Iako, znamo da provođenje vremena pred ekranom nije neka sreća, ali uzmite u obzir da odvojeno vrijeme sa svakim djetetom poništava negativne posljedice vremena provedenog pred ekranom).
Odvojeno i kvalitetno provedeno vrijeme s djetetom nije vođenje djeteta po raznim događajima i kupovina željnih mu igračaka, nego uranjanje u njegov svijet mašte i igre te aktivno sudjelovanje u njemu. Riječ je o druženju s djetetom sa stavom 'Ja sam tvoj/a. Što želiš raditi?'.
Kako funkcionira 'posebno vrijeme'?
Nakon što ste odlučili provoditi 'posebno vrijeme' sa svojim djetetom, neka vam ono postane obavezan dio dana, jednostavno ga uvrstite u svoj raspored. Može biti bilo koje doba dana koje odgovara vašoj obiteljskoj dinamici i aktivnostima. Razumljivo je da se nakon silnih obaveza ili stresa na poslu, ponekad teško fokusirati na igru, da ste možda preumorni, ili da jednostavno 'nemate živaca', ili čak niste jedan od roditelja koj se voli igrati. No nakon nekog vremena, kada osjetite povezanost s djetetom, koja nastaje nakon takvog druženja, i vama će 'posebno vrijeme' postati izvor radosti i 'punjenje baterija', kao što je i vašem djetetu.
Možda se pitate kako ćete na dnevnoj razini smišljati jednako zanimljive igre i aktivnosti za sebe i svoje dijete, ali vi doista ne morate baš ništa. Prepustite svome djetetu da vodi igru, ono je u tome najbolje, a vi ga samo slijedite.
Mnogi se roditelji ne osjećaju u igri s djecom na svome terenu. Jednostavno, nisu u stanju spustiti se na dječju razinu i uključiti se u aktivnu igru. Ili, možda se bolje osjećaju samo kada se pomaze s klincima, ali kad je riječ o igri, radije su promatrači.
No ključ je u tome da dopustite svome djetetu da vas upozna na jedan drugi način, da može u vama pronaći partnera u svojim aktivnostima i malim životnim bitkama.
Nakon nekog vremena, primijetit ćete da ste i vi radosniji i opušteniji, a vaša će djeca upoznati vašu zabavnu stranu. Ipak, riječ je samo o 15-ak minuta dnevno aktivne igre sa svakim djetetom posebno. To i nije tako teško, zar ne?
Da ne mislite da je riječ o nekakvim neizvedivim pothvatima, možete se samo loviti po stanu i škakljati. A takvu je igru moguće uklopiti u bilo koji dio dana, važno je da dijete dobije vašu potpunu pozornost i pažnju, da vas ne ometaju mobiteli i ekrani, da se isključite iz svojih odraslih briga i na tih 15 minuta i vi budete dijete.
Voljno odvajanje vremena za igru i druženje s djetetom je presudan element. Čak i ako ste jedan od roditelja koji je u kući s djetetom 24 sata, 7 dana u tjednu, 'posebno vrijeme', u kojem ćete biti fokusirani samo na jedno dijete, i dalje može donijeti velike promjene u vašem odnosu.
Jednako kao što za svoga partnera trebate odvojiti posebno vrijeme, kako bi vam odnos bio kvalitetan, tako je i s djecom. Riječ je o stavu 'Potpuno sam tvoj/a i možemo činiti što god želiš', a takav stav razumije čak i malo dijete i čita ga kao znak ljubavi, podrške i potpunog predanja.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti