Pripovijedanje priča drevni je i provjereni način povezivanja roditelja i odraslih s djecom, a suvremena nam znanost daje neke zanimljive uvide zašto je ono toliko učinkovito. No ono što se pritom posebno ističe jest sljedeće – sasvim je besplatno. Savršeno je prirodno i prilagodljivo vjerskim, društvenim i kulturnim vrijednostima svake obitelji.
Nitko vam ne mora reći kako to raditi, baš kao što vam nitko ne mora reći kako hodati. To jednostavno činite. Jer, pripovijedanje je duboko ukorijenjeno u ljudsku vrstu; ono je način na koji ljudima govorimo što se dogodilo, što bismo željeli da se dogodilo ili što bismo sada željeli učiniti. Štoviše, pripovijedanje je, tvrde autori knjige 'Kako pričati priče djeci', temeljna roditeljska vještina kojom svatko može vladati.
I suvremena istraživanja potvrđuju da je pripovijedanje, uz dodir, jedan od najvećih posrednika intimnosti i povjerenja. Ljudi koji često dijele priče obično su povezani na jedinstvene i trajne načine.
Upravo na tim spoznajama temelje se pripovjedne metode opisane u hvaljenoj knjizi 'Kako pričati priče djeci' Silke Rose West i Josepha Sarosyja – američkih odgajatelja s tisućama sati pripovjedačkog iskustva za sobom – koja je izazvala nezapamćen interes među roditeljima i odgajateljima diljem svijeta (ljetos je jedan od najvećih američkih izdavača udžbenika i odgojno-obrazovnih priručnika, Houghton Mifflin Harcourt, objavio i njezino drugo, dopunjeno izdanje).
Njihova intuitivna tehnika (autori je nazivaju 'intuitivnim pripovijedanjem') temelji se na primjenjivanju događaja i predmeta iz svakodnevnog života djeteta kako bi pripovijedanje bilo jednostavno i pristupačno. Pritom u većini slučajeva nije potrebna nikakva priprema, priča se izmišlja na licu mjesta, pa tako dječji izljev bijesa zbog izgubljene igračke može poslužiti kao nadahnuće za priču o igrački koja je odlutala u potrazi za pustolovinom, a žestoka svađa između djece kao temelj za priču o prepirci između vjeverica u parku...
Pripovijedanje pritom roditeljima postaje nešto poput švicarskog džepnog nožića – višenamjenski alat koji djetetu pomaže naučiti nove vještine, stvoriti empatiju, umiriti teške emocije i pronaći značenje u izazovnim životnim trenucima.
Isprva to može zvučati teže od jednostavnog ponavljanja klasične bajke, ali nakon što shvatite osnovnu strukturu – ono što autori nazivaju „pripovjedačkom petljom“ – otkrit ćete da je zapravo jednostavno poput hodanja. Ne morate o tome razmišljati da biste to radili.
Pritom, kako napominju autori, nije riječ o umijeću pričanja popularnih uspješnica koje će završiti unosnim ugovorima za snimanje filma već o pripovijedanju jednostavnih priča koje će obogatiti roditeljski odnos s djetetom i koje će im cijeli život ostati u sjećanju.
A osim stvaranja bogate i smislene veze između pripovjedača i slušatelja, gradeći intimnost i povjerenje između roditelja i djeteta, metode opisane u knjizi 'Kako pričati priče djeci', koja je ovih dana objavljena i u hrvatskom prijevodu u izdanju Stilus knjige iz Zagreba (knjigu je s engleskoga prevela Sanja Gjenero), nesumnjivo će kod mnogih roditelja probuditi vještine za koje nisu ni znali da ih imaju.
Jer pripovijedanje je, kako navode autori knjige, nešto u čemu ste već dobri, samo što toga još niste svjesni… Pritom svakako ne treba zaboraviti i ono najvažnije: cilj pripovijedanja nije savršena priča. Cilj je povezanost.
Tekst: Stilus knjiga
Foto: Shutterstock, Stilus knjiga
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti