Kako prenosi britanski The Mirror, mama je u objavi na društvenoj platformi Reddit napisala: 'Moj me je petogodišnji sin nedavno, umjesto mama, nazvao imenom. Bio je drzak, a ja sam ga veselo ispravila: 'Možeš me zvati i mamica.' Što vi o tome mislite?'

Na njezinu objavu odgovorilo je više od 300 ljudi iz cijeloga svijeta koji su u komentarima opisali svoja iskustva.

'Sedmogodišnja kći moje prijateljice stalno je zove imenom. Meni je to čudno, ali možda je to do mene', stoji u jednom od komentara.

Jedna je osoba odgovorila kako ne vidi ništa loše u tome da djeca znaju imena svojih roditelja jer 'to im samo može pomoći ako se izgube ili se razdvoje od njih.'

Jedan je tata napisao: 'Moja je kći nedavno shvatila da njezin tata ima ime. Oslovila me imenom, čak je znala i kojim slovom počinje moje ime. No, brzo je prestala. Rekao sam joj: 'Ali, možeš me zvati tata'. I ona to sada čini. U svakom slučaju, kada me je nazvala imenom, svi smo bili zatečeni. Bilo je to jedno malo slatko otkriće za sve nas.'

Javili su se i roditelji čija ih djeca, i mamu i tatu, oduvijek zovu isključivo imenom. No njih, napisali su, to nikada nije smetalo.

Često djeca za roditelje i druge članove obitelji izmišljaju i kreativne nadimke. Mirror otkriva kako je princ William dok je bio dijete kraljicu Elizabetu zvao 'Gary' jer nije mogao izgovoriti 'Granny' (baka).

Jedna se mama požalila da ju je njezina kći dugo vremena zvala 'majko' umjesto mama. Iako ju je to smetalo nije ništa poduzela po tom pitanju. 'No, i to je na sreću prošlo', napisala je, dok su drugi roditelji komentirali da 'majka' zvuči jako viktorijanski.

'Ne znam nikoga tko bi poželio da ga dijete tako zove, glasi jedan od komentara.

Stručnjaci navode kako djeca u dobi od dvije-tri godine, pa i u nešto kasnijoj predškolskoj dobi, mogu steći naviku da svoje roditelje oslovljavaju imenom. Najčešće kako bi privukla njihovu pažnju.

Ako vas to smeta, dajte djetetu do znanja da vas imenom zovu drugi ljudi, a ono ima taj privilegij da vas može zvati mama ili tata. Nemojte biti strogi prema djetetu kad vas pozove imenom. To je najčešće faza u razvoju koju pokušajte prihvatiti sa simpatijom.

Tekst: Ivana Kalogjera

Foto: Shutterstock