Djeca počinju koristiti elektroničke uređaje još od malih nogu, a roditelji ih često nude djeci kao oblik zabave ili kako bi im zaokupili pažnju. Kako djeca odrastaju, tako vrijeme korištenja s godinama sve više i više raste.
S obzirom na to da su pametni telefoni gotovo uvijek pri ruci, teško je precizno i točno procijeniti točno vrijeme korištenja elektroničkih uređaja. Ono je postalo kontinuirano, 'uvijek i svugdje', a često služi za popunjavanje 'rupa' između različitih dnevnih aktivnosti te se koristi i neplanirano uslijed dobivanja različitih obavijesti na ekranu.
Budući da su današnje generacije djece uglavnom više ili manje odrasle uz ekrane, kao pozitivnu stranu toga možemo istaknuti to da većina djece zna postaviti i mijenjati postavke privatnosti te su svjesni koje je informacije prikladno dijeliti s drugima na internetu.
Što s online predatorima? S druge strane, nedostaci korištenje interneta su dostupnost neprovjerenih informacija, nasilje, neprimjereni sadržaji, prekomjerno korištenje, krađa identiteta. Najučestalija briga roditelja je ta da su djeca previše pred ekranima. A što djeca na to kažu? Četvrtini smeta kad ne mogu biti na internetu i gotovo petina na dnevnoj ili tjednoj razini ne izvršava školske obveze ili smanjuje socijalne kontakte kako bi provodila vrijeme na internetu.
Razlog tome može biti javljanje različitih neugodne emocije poput straha, srama i krivnje. Upravo je tu važna uloga odraslih osoba u okolini koja mogu preuzeti odgovornost da se takva ponašanja zaustave i pružiti podršku djetetu.I u online svijetu dijete treba podršku!
Pokazati interes za dječje živote: Isto kao što roditelji pitaju djecu kako im je bilo u školi, na prijateljevu rođendanu ili na treningu, tako je važno da i elektronički uređaji budu jedna od tema za koju roditelji pokazuju zanimanje. Ponekad roditelje u tome koči to što imaju dojam da nisu dovoljno upućeni i da ne shvaćaju sve brojne novitete u bespućima interneta, no upravo to i je prilika da djeci daju priliku da ih poduče i objasne što se sve tamo zbiva. Na taj način im se šalje poruka da su važna i da je roditeljima svaki aspekt djetetova života i zanimanja bitan.
Usmjeravati ponašanja na internetu: Čak petina djece kaže da roditelji s njima ne razgovaraju o korištenju interneta. Iako su roditelji ponekad dojma da su djeca jako upućena, važno je ponoviti načine kako se zaštititi na internetu, kako se ponašati prema drugima u komunikaciji na internetu i što učiniti u slučaju da dožive neko neugodno iskustvo.
Postići dogovor oko korištenja elektroničkih uređaja: Pravila oko dopuštenog vremena korištenja elektroničkih uređaja često su najveći izazov za roditelje i u tome ih zna kolebati i to što se njihova pravila razlikuju od pravila drugih roditelja. Pri donošenju pravila važno je uključiti dijete i čuti njegove želje te doći do zajedničkog rješenja.
Važno je donijeti odluku koja je realna i koju ćete poštivati. Ponekad djeca neće biti zadovoljna postignutim dogovorom i stoga je važno da roditelji jasno objasne zbog čega smatraju da je tako najbolje za njih. Djeca zbog toga mogu biti tužna ili ljutita, i to treba uvažiti i prihvatiti, no ne i dopustiti da to utječe na postavljene granice.
Truditi se da odnos roditelj-dijete bude topao i povjerljiv: Kao i za sve drugo kad govorimo o djeci i roditeljima, i u ovom je kontekstu najvažniji topao i povjerljiv odnos koji se gradi postupno i njeguje cijeli život. Na taj će način dijete biti sklonije dijeliti s vama i ugodna i neugodna iskustva te potražiti pomoć kad im je potrebna.
I za kraj, iako su roditelji nekad dojma da su ekrani njihovoj djeci najvažnija stvar na svijetu, bitno je istaknuti da bi tek 5% adolescenata za provođenje svoga slobodnog vremena najradije odabrali društvene mreže, iako, svaki četvrti adolescent tako provodi većinu svog slobodnog vremena. Najveća im je želja za druženjem s vršnjacima uživo, zatim bavljenje sportom pa izvannastavnim aktivnostima i tek nakon toga korištenje društvenih mreža. To odrasle može ohrabriti u tome da djeci daju više izbora i mogućnosti te da ih potiču da svoje slobodno vrijeme koriste na kvalitetniji i raznolikiji način.
Tekst: Lucija Dominiković, mag. psych., Hrabri telefon
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti