Sanja Tarczay i Josip Tonžetić osobe su koje, unatoč svakodnevnim životnim i zdravstvenim preprekama, ostvaruju svoje snove. Sanja je predsjednica Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba Dodir, a dvadesetdevetogodišnji Josip je predsjednik Udruge gluhoslijepih osoba Grada Zagreba. Upravo za njih, kao i za sve osobe u Hrvatskoj koje se bore sa surovo teškom svakidašnjicom, Zaklada "Hrvatska za djecu“ zajedno s glazbenicama Miom Dimšić i Domenicom organizira donatorski koncert pod zvijezdama u subotu, 22. kolovoza od 21 sat na splitskoj tvrđavi Gripe.
Sanja Tarczay, prva je gluhoslijepa doktorica znanosti u Hrvatskoj te je 2014. obranila doktorsku disertaciju Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu, a ujedno je jedna od osnivačica Saveza Dodir. Posebno je zahvalna Zakladi "Hrvatska za djecu“ koja je prepoznala gluhoslijepu djecu kao svoju ciljanu skupinu.
"Nedostatak stručne podrške, gdje mislim na veliki nedostatak prevoditelja za gluhoslijepe osobe, predstavlja najveću prepreku njihove socijalne uključenosti. Veseli me što će se ovim koncertom osim prikupljenih sredstava poslati i pozitivna poruku javnosti s ciljem osvješćivanja ovog velikog izazova za naše društvo. Iznimno nam je drago da će se koncert održati upravo u Splitu, gradu s velikim srcem, no nažalost gradu kojeg tek čeka dug put ka stvaranju inkluzivnog okruženja za kvalitetan život gluhoslijepih osoba", rekla je Sanja.
Izazove sa kojima se suočavaju gluhoslijepe osobe možda najbolje opisuju riječi političara Richarda Howitta koji je rekao: "Gluhoslijepe osobe su najisključenija populacija osoba sa invaliditetom. Oni su isključeni i od isključenih“. 5udruga članica Saveza Dodir ukupno broje 360 gluhoslijepih članova na području RH.
"Zaklada je prepoznala specifične potrebe mladih i djece koja su gluhoslijepa, a poteškoće s kojima se oni svakodnevno susreću zaista su velike. Zaklada svakoj osobi koja je gluha, nagluha, slijepa, slabovidna i gluhoslijepa odaje veliko priznanje, posebice kada vidimo da su uspješno uključeni u normalno, svakodnevno funkcioniranje te donekle samostalni", istaknula je Renata Gubić, upraviteljica Zaklade "Hrvatska za djecu“.
Josip Tonžetić, ima 29 godina i dolazi iz Zagreba. Osoba je s dvostrukim senzoričkim oštećenjima vida i sluha stoga se vodi kao gluhoslijepa osoba. U praksi je samostalna osoba, a u iznimnim situacijama kao što su poslovni sastanci, predavanja na fakultetu, na sudu i sl. koristi usluge prevoditelja za gluhoslijepe osobe.
"Predsjednik sam svoje udruge, član sam i udruge Slijepih Zagreba te Planinarskog društva slijepih. Volim planinariti i osvajati vrhove, družiti se s ljudima i tako iznova upoznavati sebe i svijet gdje nam je samo nebo granica. Vrlo je važno biti uključen u društvenu zajednicu, volio bih potaknuti i druge da se više uključe. Kao sportašu cilj mi je upisati Kineziološki fakultet za izobrazbu trenera smjer Kondicijske pripreme sportaša. Svakodnevno treniram na Velesajmu u klubu „Judo klub DOJO Zagreb“. Zbog specifičnosti mojih problema s vidom i sluhom natječem se na svim mogućim razinama što znači da se natječem u videćem, u IBSA sustavu za slijepe i slabovidne te u deaf-sportu za gluhe i nagluhe. Mislim da sam čak jedina gluhoslijepa osoba u svijetu koju ima takvu mogućnost!“, ispričao je Josip.
Fotografije: press i Instagram
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti