Britanska reality zvijezda i kćer engleske nogometne legene Paula Gascoignea, Bianca Gascoigne, prije šest je tjedana postala majka malene djevojčice kojoj je nadjenula ime Blake Sunshine. I iako neizmjerno uživa u majčinstvu na svom je Instagram profilu otkrila kako je njezina trudnoća bila sve samo ne idilična. Gotovo svih devet mjeseci patila je od depresije, pribojavala se budućnosti i pitala se što joj je uopće trebala "ova beba".
"Moj je život nevjerovatan zahvaljujući predivnoj Blake Sunshine i iako je ovdje svega šest tjedana čini mi se kao da je oduvijek uz mene... Kad se samo sjetim koliko sam drugačije razmišljala u trenutku kada je nastala ova fotografija. Sram me je reći da sam se tijekom trudnoće pitala koji mi je vrag trebala ova trudnoća. Nisam uživala u trudnoći i osjećala sam se loše praktički do poroda. Želim reći svim trudnicama koje prolaze kroz nešto slično da nisu same i da će se sve promijeniti kada u ruke primite vašu prekrasnu bebu. Vjerujte mi. Mene je u teškim trenucima spasila nada da ću se upravo ovako osjećati kad ju primim. I doista, istina je. Kad se samo sjetim da sam gotovo svih 9 mjeseci bila depresivna, preplavljena emocijama, nesigurna u budućnost. I sada želim još jedno dijete! Da, stvarno razmišljam o još jednom djetetu, ne odmah, naravno. Trenutačno uživam u ovim dragocjenim trenucima s Blake Sunshine. Ali da, ne mogu vjerovati da već razmišljam o drugom djetetu!?", otkrila je Bianca.
Ako se prenatalna depresija ne liječi simptomi se s vremenom mogu pogoršati, pa čak i nastaviti nakon rođenja djeteta što onda nazivamo postporođajnom ili postnatalnom depresijom. "Za neke psihoterapija ili savjetovanje mogu biti vrlo učinkoviti u liječenju depresije i anksioznosti, što može pomoći ublažiti bilo kakav rizik za razvoj djeteta. Psihoterapija i bihevioralni tretmani za depresiju i anksioznost mogu biti jednako djelotvorni kao lijekovi. Poput mnogih lijekova, antidepresivi se tijekom trudnoće spuštaju u sivu zonu, s nedovoljnim dokazima za štetu ili korist", objasnio je David Bridgett, istraživač psiholog na Sveučilištu Northern Illinois.
Neke promjene raspoloženja normalne su tijekom trudnoće, poput osjećaja umora ili razdražljivosti. Ali ako se cijelo vrijeme osjećate potišteno i beznadno i više ne uživate u stvarima koje ste prije uživali, razgovarajte s liječnikom opće prakse.
SIMPTOMI PRENATALNE DEPRESIJE:
- često osjećate tugu, loše ste raspoloženi, često plačete
- razdražljivi ste i lako se naljutite
- ne zanimaju vas drugi ljudi i svijet oko vas
- ne želite jesti ili jedete više nego inače
- muče vas negativne misli, kao što je zabrinutost da nećete moći brinuti o svojoj bebi
- osjećate se krivima ili krivite sebe za svoje probleme
- osjećate beznađe
- imate problema s koncentracijom ili donošenjem odluka
Nika Antolos o neugodnoj situaciji na dječjem igralištu: 'Slikao je djecu'
Djeca sa sretnim djetinjstvom mogu postati depresivna: Stručnjak otkriva posljedice nepoznavanja osnovnih potreba djece
Kaufland osigurava slobodan dan roditeljima prvašića te voće i povrće za 25 000 hrvatskih školaraca
3 stvari koje nikada nemojte govoriti srednjem djetetu
Stvari koje bih voljela da sam znala prije nego je moje dijete krenulo u prvi razred