Michaelisov romb (ponekad se naziva Michaelisov četverokut) igra ključnu ulogu u svakom porodu. U literaturi je opisano još 1932. godine kada je novozelandski opstetričar po imenu Corkill otkrio povećani prostor u izlazu zdjelice tijekom druge faze poroda. Kasnije je Michel Odent prepoznao moguću vezu s Michaelisovim rombom kada je opisao fetalni refleks izbacivanja.
Gdje se nalazi Michaelisov romb?
Dr. Sara Wickham objasnila je što je Michaelisov romb i koju ulogu ima na prirodnom porođaju.
"Ako ruku postavite okomito preko donjeg sakruma s prstima usmjerenim prema dolje prema glutealnom naboru, tada je ravni dlan vaše ruke točno iznad Michaelisovog romba.
To je područje u obliku zmaja koje uključuje tri donja lumbalna kralješka, križnu kost (sakrum) i taj dugi ligament koji se proteže od baze lubanje do križne kosti. To je u osnovi pleksus živaca koji imaju važnu funkciju u porodu.
Ovo područje kosti u obliku klina pomiče se unatrag tijekom druge faze poroda i dok se pomiče unatrag, gura krila zdjelice prema van, povećavajući promjer zdjelice. Znamo da se to događa kada se ženine ruke podignu (kako bi pronašla nešto za što bi se uhvatila), glava visi unatrag, a leđa se izvijaju. O tome je govorila Shelia Kitzinger 1993. kad je snimila jamajčanske babice kako govore da se beba neće roditi 'dok žena ne otvori leđa'.
To je ono što se podrazumijeva pod 'otvaranjem leđa'. Razlog zašto žena podiže ruke je pronaći nešto za što će se uhvatiti jer će joj zdjelica destabilizirana. To se događa kao dio druge fiziološke faze: to je sastavni dio aktivnog prirodnog poroda.
Ako ćete imati prirodan porod, trebate dopustiti da se Michaelisov romb pomakne unatrag kako bi beba imala najviše prostora za okretanje ramena. Iako se romb čini visoko u zdjelici i donjem lumbalnom dijelu kralježnice kada se pomakne unatrag, ima učinak otvaranja izlaza.
Kada se žena naginje naprijed, stoji uspravno ili kleči na rukama i koljenima, vidjet ćete kvržicu koja joj se pojavljuje na njenim leđima, na i ispod razine struka. Puno je više nego što mislite, nije blizu stražnjice nego blizu struka.", objašnjenje je dr. Sarah Wickman.
To je zakrivljeno područje tkiva koje se pomiče ili možete iznenada vidjeti majku kako hvata obje strane stražnjeg dijela zdjelice dok se zdjelica širi i ona odjednom postaje svjesna mišića koji nikad prije nisu bili istegnuti. Obično je romb vani samo nekoliko minuta, ne izlazi dok ne započne druga faza, a vraća se kada bebina stopala izađu, zapravo, ponekad i brže od toga.
Pogledajte na fotografiji kako se pomiču kosti na leđima kako bi se zdjelica otvorila:
2 stvari koje ometaju prirodno kretanje bebe na porodu
- Ležanje na leđima
Žene koje leže na leđima s podignutim koljenima pritiskaju sakrum prema dolje, ne dopuštajući mu da se pomakne.
- Epiduralna
U žena s epiduralnom anestezijom prekida se opskrba živaca tako da se sprječava impuls za to.
Barbara Finderle, magistra primaljstva objašnjava anatomiju porođaja:
"Dijete raste u maternici i rađa se kroz zdjelicu. Vaša zdjelica je oblikovana kao zakrivljeni dimnjak - točno pravi oblik kroz koji može proći glava vašeg novorođenčeta tijekom rođenja. Kada pogledate strukturu zdjelice žene i podsjeća na glavu novorođenčeta, a odozdo prolaz kroz koji dijete prolazi tijekom rođenja. Trtična kost se također pomiče tijekom poroda, čime se prostor širi za dva centimetra. Ta kost može dodatno proširiti prolazni prostor za još 1,5 centimetara.
Nemojte sjediti, jer su vam u tom slučaju pokreti ograničeni. Možete se spustiti na sve četiri ili kleknuti, staviti noge sa strane i sjesti na noge. U svakom slučaju treba se koristiti tijelom i izbjegavati ležanje".
Na što paziti kod ovakvog poroda
Ako želite kratko drugo razdoblje poroda i ne želite provoditi dugo vrijeme tiskajući, trebala bi vam se zdjelica otvoriti kako bi napravila dovoljno mjesta za dijete. To je savršeno sigurno sve dok se imate za što držati i dok se kontrakcija neuralnog pleksusa (Michaelisov romb) opusti čim im se beba rodi.
Ne biste smjeli dopustiti da vam netko drugi pomiče noge dok ste u drugoj fazi poroda jer moći ćete osjetiti na koju stranu treba pomaknuti tijelo da biste rodili. Druga osoba koja ih pomiče može spustiti nogu na takav način da se zdjelica vrati na "pogrešno mjesto" - a trudnice koje osjete svoje kontrakcije znat će što to znači.
Kretanje križne kosti ima učinak otvaranja promjera zdjelice. U uspravnom položaju zdjelica ima više prostora za kretanje djeteta, a žena rađa uz pomoć gravitacije umjesto protiv nje.
Iako su epiduralne anestezije izvrsne za ublažavanje boli, one ometaju spontani drugi stadij i vaginalni porod. U mnogim slučajevima, razlog zbog kojeg ste dobili epiduralnu je taj što beba nije bila u najboljem položaju kad je počela izlaziti, a beba u manje udobnom položaju treba sav prostor koji može dobiti da se okrene.
Bebi je potreban Michaelisov romb da se pomakne unatrag kako bi imala prostora za okretanje i da može izaći.
Mnoge žene strahuju od oštećenja dna zdjelice, ali ako mogu biti u uspravnom položaju s težinom prema naprijed tako da se romb može slobodno kretati, vrlo je malo oštećenja unutarnje anatomije.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće