Položaj na leđima svakako nije za preporučiti niti za odmaranje između trudova niti za sam porod jer nije dobar ni za vas jer vas u njemu trudovi više bole, a niti za dijete jer ono teže prolazi kroz porođajni put. No, još važnije je to da u tom položaju težina djeteta s posteljicom vrši pritisak na vašu zdjelicu i veliku venu zbog čega do djeteta ne stižu dovoljne količine kisika. Osim toga zdjelica i prolaz kroz porođajni kanal je manje otvoren dok ležite.

Svaki uspravan položaj je dobar

Postoje puno bolji položaji za porod i olakšavanje trudova. U svakom uspravnom položaju pomaže vam gravitacija. U njemu je bebina glavica položena prema dolje i prirodno se lakše probija kroz uski porođajni kanal. U trenucima poroda tako će vam vjerojatno pomoći i malo hodanja. Svako toliko se možete sjesti i malo odmoriti ili čak leći na bok.

Kad trudovi postanu jači, potražite vaš položaj koji će vam biti udoban i pomoći vam izdržati napor truda. Svakoj ženi će to biti neki drugi položaj, obavezno ga potražite. Jer što vam je položaj udobniji i manje vas boli to je znak da je i dijete u njemu podržano, da najlakše prolazi i maksimalno mu je otvoren put.

jeste-li-vec-razmislili-u-kojem-polozaju-cete-docekati-porod
, Image: 351295208, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Tatyana Tomsickova / Alamy / Alamy / Profimedia

Koje položaje možete zauzeti?

  • Možete se primjerice osloniti rukama na stol,  šank ili na zid i lagano opustiti trbuh. U tom položaju probajte njihati kukovima ili se lagano njihati naprijed-nazad uz blago savijanje koljena. Tako će vaša beba lakše otvarati porođajni kanal.
  • možete ležati na boku i malo odmarati
  • stajati i malo hodati
  • sjediti na stolčiću
  • sjediti na lopti i ljuljati se
  • odmarati u klečećem položaju
  • postaviti se u položaj na sve četiri (položaj mačke). Ovaj položaj je odličan za rasterećenje bolova u kralježnici. Nadograditi ga možete oslanjanjem glave, prsa i ruku na pilates loptu.

Tekst: I.Š.

Foto: Profimedia