Ne sjećamo se trenutka rođenja, ali velika je razlika između poroda kod kuće, primjerice u vodi - uz prigušena svjetla, tihu glazbu, i poroda u bolnici - uz jak, svijetli i hladan zrak. Razliku više osjeti rodilja, majka koja rađa, ali stručnjaci kažu da način dolaska na svijet djeluje i na bebu. Beba rođena vaginalno i carskim rezom ima drugačije iskustvo, piše Yumama.
1. Tiskanje
Tijekom prirodnog poroda bebino je tijelo podvrgnuto kompresiji, što pomaže oslobađanju tekućine u plućima. Bebe rođene carskim rezom ne osjećaju ovaj pritisak, pa se moraju koristiti druge metode za uklanjanje tekućine iz pluća.
2. Uklanjanje tekućine
Zbog ove procedure se javlja nelagodnost. Međutim, postoji samo jedna metoda: tekućina iz bebinih pluća mora se isisati pomoću posebnog uređaja. Ne može se sve ukloniti, što naknadno može dovesti do bolesti bronhopulmonalnog sistema - vjeruje se da su djeca rođena carskim rezom sklonija ovoj vrsti bolesti.
3. Tlak
Boraveći devet mjeseci u amnionskoj tekućini, a onda se iznenada naći u zraku, tijelo bebe suočava se i s naglim padom atmosferskog tlaka. Tijekom prirodnog poroda beba koja postupno dolazi na svijet ima priliku priviknuti se na različite tlakove, a u tijelu se počinju proizvoditi potrebni hormoni. Kod carskog reza ova opcija ne postoji, pa su zbog pada tlaka moguća manja krvarenja u mozgu.
4. Nagla promjena temperature zraka
Rođenjem vaginalno, postupno, beba ima priliku barem se malo naviknuti na temperaturu okoline. Iako je u ovom slučaju razlika još uvijek velika, jer je u majčinom trbuhu temperatura u maternici oko +37˚C, a temperatura u rodilištu je u svakom slučaju niža. Tijekom carskog reza, promjena temperature zraka je još dramatičnija.
5. Prolazak kroz porođajni kanal
Dijete rođeno kirurškim putem čini to na bezbolniji način, ne mora se kretati da što prije izađe na svjetlo dana. Što i nije tako loše: rizik od ozljeda koje mogu nastati nepažnjom primalje sveden je gotovo na nulu.
6. Nedostatak "dobrih" bakterija
Kada se dijete rodi prirodnim putem, tada se, krećući se kroz porođajni kanal majčinog tijela, susreće s mnogim bakterijama, što je izuzetno korisno: prvo, odmah aktivira imunološki sustav, a drugo, na taj se način stvara crijevna mikroflora. Tijekom carskog reza beba se ne susreće s ovim bakterijama koje u nekim slučajevima mogu kasnije utjecati na zdravlje djeteta.
7. Modrice
Kao posljedica prirodnog poroda može se dogoditi da tragovi prstiju primalje ostanu na djetetovom tijelu ako proces nije tekao glatko i djetetu se aktivno pomoglo da se rodi. Tijekom kirurške operacije, naravno, ništa se takvo neće dogoditi, u ovom slučaju nisu potrebni posebni napori za vađenje djeteta.
8. Odgoda prvog kontakta s majkom
U posljednje vrijeme sve se više govori o tome koliko je važno da se novorođenče odmah položi na majčina prsa – da uspostavi bliski kontakt, a i da osjeti vlastito tijelo i smiri se. Kažu da je na taj način rođenje bebe lakše i manje stresno.
Kod carskog reza takav kontakt može biti odgođen, pogotovo ako je rodila pod općom anestezijom. Ipak, nemojte se obeshrabriti, malo je vjerojatno da će ovo odgađanje značajno utjecati na kontakt majke i djeteta, jer je ovaj odnos jedan od najjačih na svijetu.
9. Odgođeno hranjenje
Novorođenčad se rađa gladna - obično beba želi sisati odmah nakon rođenja, a i ta prva doza kolostruma je poput injekcije imuniteta za bebu. Nakon rođenja carskim rezom hranjenje se može odgoditi, ovisi o lijekovima koje je majka primila tijekom operacije. Osim toga, odmah nakon operacije majka možda neće imati dovoljno mlijeka.
10. Letargija nakon anestezije
Za carski rez liječnici mogu koristiti opću ili epiduralnu anesteziju. Kada se ubrizga, učinak lijeka protiv bolova ni na koji način ne utječe na dijete, ali uz opću anesteziju lijek može prodrijeti kroz posteljicu, što može uzrokovati letargiju i pospanost djeteta u prvim danima nakon rođenja.
Izvor: Yumama
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće