Strah od poroda je prirodan, posebno ako ste prvorotkinja. Toliko vam je toga nepoznato, porod je sam po sebi uvijek rizičan, a loša iskustva vaših prijateljica ili poznanica mogu znatno utjecati na vašu percepciju poroda. I žene koje su više puta rađale mogu imati strah, posebno ako su imale traumatska iskustva na prethodnim porodima. Čega se sve žene boje pri pomisli na porod i kako si mogu pomoći?
Prethodna loša iskustva povećavaju strah
Percepcija poroda izaziva strah kod prvorotkinja. Bilo da je riječ o eksplicitnim scenama poroda u filmovima ili da su im prijateljice detaljno pričale o bolovima i ružnim situacijama iz rađaone, to kako žena doživljava porod, znatno utječe na razine straha.
Prethodna loša iskustva ili trenutke komplikacije u trudnoći također mogu povećati strah od poroda, a taj je strah jači ako je prethodna trudnoća završila spontanim pobačajem ili teškim djetetovim zdravstvenim stanjem.
Veliki faktor u razvoju straha je i prethodno loše iskustvo s medicinskim osobljem. Brojne žene doživljavaju opstetricijsko nasilje koje ostavlja dugoročne posljedice na ženino samopouzdanje i psihičko zdravlje, ali i na percepciju budućih poroda.
Potražite pomoć i ne skrivajte strah
Prvi korak ka rješavanju problema je priznanje samoj sebi da problem postoji. Razgovarajte sa svojim bližnjima otvoreno o strahu i onome što vas tišti, a ako vidite da razgovori s njima ne pomažu, potražite stručnu pomoć. Razgovor sa psihoterapeutom ili doulom pomoći će vam prepoznati najčešće okidače za anksioznu reakciju te ćete zajedno pokušati doći do tehnika za smirenje u takvim situacijama.
Ako vas strah od poroda opsjeda, izbjegavajte razgovarati o tuđim iskustvima, pogotovo negativnima. Radije pronađite kvalitetan tečaj pripreme za porod i prođite ga s partnerom. Poznavanje svih faza poroda i razumijevanje situacije u koju ćete doći, pomoći će vam da se bolje pripremite na njih. Takvi će vam tečajevi dati uvid i u trenutke koji možda neće ići po planu, ali i za njih se na neki način možete pripremiti.
Uz pomoć doule ili druge stručne osobe, kreirajte svoj plan poroda koji će vam dati određeni osjećaj kontrole nad situacijom. Šprancu možete pronaći i na internetu, kojeg mudro koristite, a svakako izbjegavajte forume koji vas mogu samo dodatno uznemiriti.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti