Porod carskim rezom izvodi se ako je prirodnim porodom ugroženo bebino ili mamino zdravlje. Carski je rez invazivna operacija kojom se radi rez na trbušnom zidu i maternici te se tako porađa dijete. Ako je riječ o planiranome zahvatu i unaprijed znate da idete na carski rez, obavit ćete sve preglede koji su potrebni prije operacije tijekom kojih možete postaviti sva pitanja o proceduri. Pregled se organizira ili s kirurginjom (ginekologinjom) koja će biti na operaciji ili pak s anesteziologinjom ili s oba stručnjaka. Nakon što vam opišu cijeli postupak, potpisujete informirani pristanak na operaciju.
Ako je riječ o neplaniranom ili hitnom carskom rezu, operativni će tim zatražiti sve potrebne krvne pretrage i druge informacije ubrzo nakon što se donese odluka o odlasku u operacijsku salu. Najčešće je vrijeme između odluke za carski rez i zahvata oko pola sata, ponekad i duže ovisno o bolnici i broju pacijentica tog dana (ali najviše ovisi o stupnju hitnosti).
Za carski rez koristi se lokalna anestezija, dakle, umrtvljuje se samo određeni dio tijela (spinalna ili epiduralna), a iako ste budni i znate što se događa, ne osjećate bol. U slučaju da iz nekih razloga nije moguće dati lokalnu anesteziju, koristi se opća anestezija ili uspavljivanje.
Što se događa tijekom operacije?
Operacija obično traje između 40 i 50 minuta, prilikom čega se postavlja sterilni zaslon da ne gledate operaciju.
Rez je najčešće malo iznad bikini područja ili malo iznad simfize (preponske kosti). Dijete se rodi kroz taj otvor i moguće je da osjetite kao da vas netko ‘vuče’ ili ‘dodiruje’ u ovom dijelu tijela. Nakon poroda bebe, kao i nakon vaginalnog, daje se oksitocin (drip) kako bi se maternica potaknula na stezanje i kako bi se spriječilo obilno krvarenje. Nakon što je posteljica izvađena i pregledana, otvor se šiva ili koncima koji se uklanjaju nakon otprlike tjedan dana ili onima koji se razgrađuju.
Kad se dijete rodi, kirurg ga podiže tako da ga možete vidjeti i, u idealnim situacijama, primalja ili medicinska sestra postave vam dijete tako da ostvarite kontakt koža na kožu. Dijete pregleda primalja ili medicinska sestra, a u većini rodilišta i neonatologinja. Prvi biste podoj trebali moći obaviti u operacijskoj sali ili pak odmah nakon operacije u sobi za oporavak.
Što se događa nakon operacije?
Nakon operacije, ovisno o rodilištu i tehničkim mogućnostima, neke su majke smještena na odjelu za intenzivnu skrb ili su pod stalnim nadzorom. Najčešće su na infuziji nekoliko sati, a brzo nakon operacije uklanja se i kateter za mokrenje. Ako je porođaj obavljen pod općom anestezijom, nakon buđenja će vas posjetiti liječnik i obavijestiti o tome kako je prošao carski rez.
Viđanja s bebom uvelike ovise o oporavku i vašem stanju nakon carskog reza, ali prvom će vas prilikom preseliti u sobu na Babinjačama te dovesti bebu na boravak s vama ako postoji opcija boravka s bebom.
Iako je carski rez vrsta poroda, ipak je riječ o invazivnoj operaciji pa je i oporavak duži i zahtjevniji. Nakon popuštanja anestezije, rana počinje boljeti, kretanje je vrlo teško pa ćete trebati pomoć medicinskih sestara u održavanju higijene, vršenju nužde, uzimanja bebe i dojenja.
Važno je da ništa ne pokušavate sami nego da sačekate da vam osoblje bolnice objasni kako ćete ustajati iz kreveta, primati bebu u naručje i dojiti a da pritom ne stvarate pritisak na ranu od reza.
Kao i nakon vaginalnog poroda, poželjno je čim prije moguće započeti sa unosom hrane i tekućine kako bi se prevenirao zatvor i spriječila duboka venska tromboza.
Nakon carskog reza možete očekivati konstipaciju ili zatvor, hemoroide, umor, bol na mjestu reza, bol u maternici, nakon dva tjedna od zahvata svrbež na mjestu šavova, prvih nekoliko tjedana nakon poroda otežano kretanje i vaginalno krvarenje i iscjedak.
Kako ubrzati oporavak?
- Odmarajte
- Nekoliko tjedana izbjegavajte podizati bilo što što je teže od bebe.
- Uzimajte tablete protiv bolova, a ibuprofen je prvi izbor za dojilje.
- Izbjegavajte dugo stajanje i rad po kući, za to je potrebno pričekati dozvolu ginekologa (na pregledu sa 6 tjedana)
- Pričekajte s tjelovježbom do 3 mjeseca ili do dozvole ginekologa.
- Za dojenje birajte položaji nogometne lopte i ležanje na boku
- Ranu držite suhom i čistom, izbjegavajte kupke
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano