Svi žudimo za onim bliskim trenucima s našom djecom od kojih nam se tope srca. Povezanost je jednako bitna nama roditeljima kao i našoj djeci. Kad je naša veza jaka, ona je i nevjerojan - tako da primamo onoliko koliko dajemo. To je ono zbog čega je roditeljstvo vrijedno svih žrtava, piše Motherly

Ta povezanost je i jedini razlog zašto djeca slušaju svoje roditelje. Djeca koja osjećaju snažnu povezanost sa svojim roditeljima žele imati dobre odnose i surađivati. Naravno, i dalje će se ponašati kao djeca, što znači da će njihove emocije ponekad nadjačati njihov prefrontalni korteks koji se još uvijek razvija. Ali kada nam vjeruju i da smo na njihovoj strani, motivirani su slijediti svoje roditelje

Istraživači navode da nam je potrebno pet pozitivnih interakcija uz svaku negativnu interakciju kako bismo održali zdrav odnos. Budući da roditelji provode toliko vremena usmjeravajući, tj. ispravljajući, podsjećajući, grdeći, kritizirajući, prigovarajući i vičući, važno je osigurati da provedemo pet puta više vremena u pozitivnoj povezanosti.

Međutim, svi smo ljudi. Postoje dani kada sve što možemo učiniti je zadovoljiti najosnovnije potrebe naše djece. Nekih dana nije ništa manje od herojskog jednostavno ih nahraniti, okupati, održati ohrabrujući ton i natjerati ih na spavanje u razumno vrijeme kako bismo sutra mogli sve ponoviti!

S obzirom na to da je roditeljstvo najteži posao na svijetu i da ga često radimo u slobodno vrijeme, nakon što smo cijeli dan razdvojeni, jedini način da zadržimo snažnu vezu sa svojom djecom jest izgraditi svakodnevne navike povezivanja.

Ovih 10 navika možete dodati u svoj dan i pojačati povezanost sa svojim djetetom. 

Ciljajte na 12 zagrljaja svaki dan

'Potrebna su nam četiri zagrljaja dnevno za preživljavanje. Potrebno nam je osam zagrljaja dnevno za održavanje. Treba nam 12 zagrljaja dnevno za rast', rekla je obiteljska terapeutkinja Virginia Satir. 

Zagrlite dijete ujutro nakon buđenja, a i navečer prije spavanja. Zagrlite se kad se opraštate, kad se ponovno nađete, a često i između. Prođite rukama kroz njihovu kosu, potapšajte ih po leđima, izmasirajte im ramena. Uspostavite kontakt očima i nasmijte se, što je drugačija vrsta dodira. Ako vaše dijete ili tinejdžerka odbija vaše zagrljaje, shvatite da sa starijom djecom morate drugačije uspostaviti vezu. Probajte razgovarati s njima uz šalicu kakaa dok im masirate stopala ili leđa. To je siguran način da čujete što se događa u njijovom životu. 

Kako se svakodnevnim navikama bolje povezati s djetetom?
Shutterstock 

Igrajte se

Smijeh i zezanje održavaju vas povezanima s djetetom stimulirajući endorfine i oksitocin, kako kod roditelja tako i kod djeteta. Pretvorite smijeh u svakodnevnu naviku i pomozite svom djetetu da na taj način 'otjera' tjeskobu i uzrujanost zbog kojih bi se inače možete osjećati nepovezanost. Igra pomaže djecu u stvaranju suradnje s roditeljima. 

Isključite tehnologiju kada komunicirate s djetetom

Vaše će dijete do kraja života pamtiti da je svojim roditeljima bilo dovoljno važno da su isključili telefon kako bi ga poslušali. Čak i isključivanje glazbe u automobilu može biti snažan poziv na povezivanje, jer nedostatak kontakta očima u automobilu smanjuje pritisak, pa je vjerojatnije da će se djeca otvoriti i razgovarati. 

Odvojite vrijeme za vrijeme jedan na jedan

Učinite sve što trebate kako biste rasporedili 15 minuta sa svakim djetetom, zasebno, svaki dan. Za to vrijeme naizmjenično radite ono što vaše dijete želi i ono što vi želite. Možete  napraviti i plan da svako dijete s vremena na vrijeme dobije svoj dan. Za to vrijeme dajte potpunu pažnju djetetu i pustite ga da usmjerava. Tijekom dana oduprite se želji da strukturirate aktivnostima. Umjesto toga, pokušajte s bilo kojom fizičkom aktivnošću ili igrom koja vaše dijete zabavlja. 

Kako se svakodnevnim navikama bolje povezati s djetetom?
Shutterstock 

Pozdravite sve emocije

Vaše dijete mora izraziti svoje emocije ili će one utjecati na njegovo ponašanje. Osim toga, ovo je prilika da svom djetetu pomognete da izrazi ono što ga muči, što će vas zbližiti. Zato pripremite svoje suosjećanje, ne dopustite da vas ljutnja pokrene i prihvatite njihove suze i strahove koji se uvijek kriju iza ljutnje. Upamtite da ste vi ta osoba kojoj vaše dijete dovoljno vjeruje da može plakati pred vama. Dovoljno je prihvatiti njihove osjećaje i ponuditi razumijevanje boli. Nakon toga će se osjećati opuštenije, spremnije na suradnju i povezanije s vama. 

Slušajte i suosjećajte

Povezivanje počinje slušanjem. Ugrizite se za jezik ako trebate, osim kad trebate reći: 'Vau!….Shvaćam….Stvarno?…Kako je to bilo tebi?…Reci mi još..'

Navika gledanje na situaciju iz djetetove perspektive osigurat će da se prema njemu odnosite s poštovanjem i da tražite kvalitetna rješenja. Pomoći će vam da uvidite razloge za ponašanja koja vas inače izluđuju. I to će vam pomoći u reguliranju vlastitih emocija, a vaše dijete neće izgledati poput neprijatelja.

Usporite i uživajte u trenutku

Nemojte požurivati svoje dijete kako biste mogli provesti zajedno nekoliko minuta s njim prije spavanja. Svaka cjelodnevna interakcija je prilika za povezivanje. Usporite i podijelite trenutak sa svojim djetetom: neka pomiriše jagode prije nego ih stavite u smoothie.

Kad mu pomažete oprati ruke, stavite svoje u vodu s njegovima. Pomirišite mu kosu. Slušajte njegov smijeh. Pogledajte ga u oči i upoznajte ga. Povežite u sadašnjem trenutka. Što je zapravo jedini način na koji se možemo povezati. 

mama i dijete pričaju
Shutterstock 

Maženje i čavrljanje prije spavanja

Odredite djetetovo spavanje malo ranije s pretpostavkom da ćete neko vrijeme provesti s njima u maženju i razgovaranju. Ti posebni, sigurni i zajednički trenuci pružaju vašem djetetu priliku da otkrije što ga trenutno muči, bilo da se radi o nečemu što se dogodilo u školi, načinu na koji ste jutros bili bijesni ili brigama oko sutrašnjeg izleta. Morate li odmah riješiti taj problem? Ne. Samo slušajte. Prihvatite njegove osjećaje.

Uvjerite svoje dijete da čujete njegovu zabrinutost i da ćete to zajedno riješiti sutra. Sljedeći dan, svakako nastavite. Bit ćete iznenađeni kako se produbljuje vaš odnos s djetetom. I nemojte se odreći ove navike kako vaše dijete bude odrastalo. Kasnovečernji razgovori često je jedino vrijeme kada se tinejdžeri otvaraju.

Budite u trenutku

Većina nas prolazi kroz život poluprisutni. Ali vaše dijete ima samo oko 900 tjedana s vama prije nego što napusti vaš dom. Otići će prije nego što to shvatite.

Isprobajte ovo kao praksu: kada ste u interakciji sa svojim djetetom, posvetite im se 100 posto. Samo budite tu, upravo sada, i pustite sve ostalo. Nećete moći zauvijek to činiti. Ali ako vam to prijeđe u naviku nekoliko puta dnevno, sve češće ćete se pretvarati u prisutnost.

Jer vidjet ćete da tako stvarate one trenutke s vašim djetetom od kojih vam se srce topi.