Jedino su promjene stalne no ponekad ih je teško prihvatiti, a djeca nisu izuzetak. Svidjele im se one ili ne, suočavanje s promjenama je nešto što čeka svako dijete, a roditelji imaju zadatak pomoći svojoj djeci da se nauče nositi s promjenama i da im pristupaju otvoreni i optimistični. Ključna stvar koju možemo djecu naučiti je to da ne možemo mijenjati situacije, ali možemo utjecati na svoje reakcije.
Promjene su neizbježne
Objasnite svojoj djeci da su neke promjene neizbježne, bez obzira na trud koji ulažemo da ih izbjegnemo. Situacije ne možemo mijenjati, ali način na koji se nosimo s njima ključan je za njihovo prihvaćanje.
Prihvaćanje promjena uz dozu optimizma i pozitive aktivan je odgovor na promjenu i pokazuje bolje rezultate u nošenju s novom situacijom. Takav će stav djeci pomoći u nošenju sa svim životnim izazovima u budućnosti.
Ipak, treba biti svjestan da ovo nije nešto što se uči preko noći te da je potrebno iskustvo i vrijeme kako bi djeca savladala ovu vrijednu vještinu.
Puno toga ovisi o karakteru
Iako se roditelji često trude učiniti sve kako bi zaštitili djecu od neugodnih osjećaja i teških situacija, kad tad će se djeca morati suočiti s promjenama koje su teške i bole.
Promatrajte kako vaša djeca reagiraju na određene promjene. Nekoj su djeci one izazovne i vesele ih dok drugu čine nervoznima i uplašenima. Kako će dijete reagirati na promjenu velikim dijelom ovisi o njegovoj osobnosti.
Potičite djecu da u promjenama traže dobro, ali da pozitivno razmišljanje nužno neće osigurati i pozitivan ishod.
Popularna metoda uvođenja krute hrane: Znate li razlikovati bezopasno zagrcavanje od gušenja?
Zašto djeca vole skakati po lišću: Mama nabrojila razloge zašto je to dobro za njihov razvoj, ali i za roditelje
8 znakova da ste dobar roditelj: Ako se vaše dijete ponaša ovako, znači da radite dobar posao
10 aktivnosti koje bi djeca vrtićke dobi trebala raditi svaki dan
Treba li djecu voditi na groblje i sprovode?