Borba s neplodnošću stvarnost je s kojom se suočavaju brojni parovi, a njihove priče o čudesnim trudnoćama uvijek fasciniraju. Gotovo 19 godina Rosie i njezin suprug pokušavali su dobiti dijete. Njihovo izazovno putovanje obuhvaćalo je 15 ciklusa potpomognute oplodnje, bezbrojne posjete liječniku te emocionalne uspone i padove koji su ih iscrpili, ali i dalje su bili puni nade. Svaki pokušaj dolazio je s tihom boli razočaranja. Ipak, držali su se svojih snova, navodi Motherly.

Međutim, u ožujku 2025. nešto se promijenilo. Liječnici u Centru za plodnost Sveučilišta Columbia pomogli su paru da postigne ono što su oduvijek smatrali nedostižnim - trudnoću. Ono što je napravilo razliku nije bio novi lijek ili postupak, već pomak u reproduktivnoj znanosti: umjetna inteligencija

Alat koji se koristi umjetnom inteligencijom, a razvio ga je tim predvođen dr. Zevom Williamsom, otkrio je ono što liječnici nikada nisu uspjeli otkriti u uzorku sjemena njezina supruga, održive spermije. To otkriće dovelo je do prve trudnoće u svijetu korištenjem ove nove tehnologije.

Zašto se muška neplodnost često zanemaruje i tako ju je teško liječiti?

Liječenje neplodnosti dugo se usredotočila na žene, unatoč tome što muški faktori doprinose gotovo 40% slučajeva neplodnosti. Azoospermija je stanje u kojem se u ejakulatu ne nalaze spermiji, među najizazovnijima je za liječenje. Čak i uz napredne mikroskope, spermu je gotovo nemoguće otkriti, a mogućnosti su često ograničene na operaciju ili donorsku spermu. 

Za mnoge parove koji iz nekih razloga ne žele donorsku spremu, to ostavlja malo alternativa. Ovaj nedostatak u skrbi ukazuje na dugogodišnju neravnotežu u načinu procjene reproduktivnog zdravlja. Sustav, nazvan STAR (Sperm Track and Recovery - praćenje i oporavak sperme), posebno je osmišljen kako bi pomogao u rješavanju slučajeva azoospermije na neinvazivan način koji čuva spermu - nudeći dugo očekivanu promjenu u pristupu muškoj neplodnosti.

Kako umjetna inteligencija pomaže znanstvenicima pronaći ono što oko ne može? 

Kako bi se uhvatili u koštac s azoospermijom, istraživači sa Sveučilišta Columbia razvili su STAR, koji koristi umjetnu inteligenciju i mikrofluidni čip za skeniranje milijuna mikroskopskih slika, identificirajući i izolirajući rijetke spermije koje bi inače ostale nezapažene.

Ako se otkriju spermiji, sustav ih izolira i prikuplja, dovoljno nježno za upotrebu u potpomognutoj oplodnji. U testovima je STAR pronašao desetke spermija u uzorcima koje su ljudski embriolozi danima analizirali bezuspješno.

Inspiracija je došla iz astronomije, gdje umjetna inteligencija pomaže u identificiranju zvijezda na nebu punom buke. Ovdje se isti pristup primjenjuje na biološki svemir - skeniranje, otkrivanje i izoliranje mikroskopskih spermija. Kada STAR otkrije spermije, taj mali dio preusmjerava za prikupljanje, čuvajući održive stanice za oplodnju.

U jednom ranom testu, embriolozi su dva dana kombinirali uzorak bez uspjeha. STAR je pronašao 44 spermija za manje od sat vremena. To nudi novu nadu parovima kojima je nekoć rečeno da nemaju mogućnosti.

Ovo je prvi zabilježeni slučaj u kojem je umjetna inteligencija korištena ne samo za otkrivanje sperme u složenim uzorcima, već i za njihovo fizičko izvlačenje za upotrebu u liječenju plodnosti - nudeći novu nadu obiteljima koje su prije imale malo ili nimalo mogućnosti.