A SADA JE NA REDU 'ONA' TEMA: 10 stvari na koje trebate obratiti pozornost kad sa svojom djecom razgovarate o seksu

Na internetu su dostupni razni sadržaji pa nemojte misliti da vaše dijete neće naletjeti i na one eksplicitne.

Shutterstock

Danas, zbog utjecaja interneta, na kojem su dostupne sve vrste seksualnoga sadržaja, važno je s djecom o seksu i seksualnosti razgovarati u ranijoj dobi nego prije dva ili tri desetljeća. Zapravo, psiholozi tvrde, razgovor s djecom o seksu mora biti roditeljski prioritet.

Studija objavljena u magazinu Pediatrics otkrila je da je 55% tinejdžera, koji su bili izloženi seksualnim sadržajima na internetu, stupilo je u prvi spolni odnos prije svoje 16. godine. Statistike pokazuju da je postotak mladih koji su tako rano stupili u spolne odnose bio znatno manji prije internetskog doba, samo 6 posto.

Shutterstock 

Za spolne odnose, djeca moraju biti zrela i tjelesno i psihički. Dokazano je da, iako su u 16. tjelesno zreli, još nisu dosegla emotivnu i mentalnu zrelost. Stoga, evo na kojih 10 stvari trebate obratiti pozornost kada sa svojom djecom razgovarate o seksu.

1. To je neizbježno!

Netko će s vašim djetetom razgovarati o seksu, to se podrazumijeva. To biste trebali biti upravo vi.

2. Vodite nekoliko razgovora!

Pokušajte razgovor o seksu uvesti kao uobičajenu temu u obitelji, nemojte oko toga raditi 'dramu'.  Ako održavate otvorenu komunikaciju, dijete će vam se i samo obratiti s pitanjima.

3. Krenite s razgovorima što ranije!

Djeca su prirodno znatiželjna, što je dobro. No znatiželja bez pravih temelja dovodi do pogrešaka.

4. Budite spremni!

Izgradite svoj stav o seksualnosti i budite sigurni što u razgovorima želite poručiti svome djetetu te koje temelje postaviti. Uvijek se pobrinite da imate više informacija od svog djeteta.

5. Odgovarajte na pitanja, ali izbjegavajte pametovanja.

Na pitanja je potrebno odgovoriti, ali ih ne treba koristiti kao priliku za moralna predavanja, pogotovo ako su vam djeca tinejdžeri.

6. Prvo provjerite što znaju o seksu!

Morate znati što vaše dijete već zna o seksualnosti, ako je starije, koji su mu stavovi. Tek tada možete objašnjavati ono što mu nije poznato.

7. Bez srama!

Sram nije koristan alat za učenje niti način na koji možete potaknuti dijete da se otvori u komunikaciji.

8. Pobrinite se da dijete razumije pojmove!

Ako se riječ povezana sa seksom pojavi u rječniku vašeg djeteta, pobrinite se da razumije njezino značenje

9. Ne budite naivni!

Ako ste vi razmišljali o seksu, ili već imali spolne odnose, budite sigurni da ono znaju još više i da su sigurno već bili u prilici da dožive neka seksualna iskustva.   

10. Nemojte pretpostavljati da su vaša djeca imala seksualna iskustva!

Zapravo, nemojte ništa pretpostavljati. Samo iskreno i bez osuđivanja razgovarajte. Otvorena komunikacija je najučinkovitija dostupna kontracepcija.