Bebe su nam toliko slatke da ponekad ne znamo kako izraziti toliku ljubav, pa možda malo pretjeramo s poljupcima, zagrljajima, štipkanjima i slično. I škakljanje je način na koji se zabavljamo i povezujemo s djecom, ali postoji nekoliko stvari koje biste trebali imati na umu kada su bebe i škakljanje u pitanju.
Smijeh na dječjim licima je grimasa, a ne osmijeh
Škakljanje je fiziološka reakcija na iznenadni dodir određenog dijela tijela, koja uzrokuje da se dijete počne smijati i nehotično pomaknuti tijelo. Ono što valja imati na umu su rezultati istraživanja koje je provelo Sveučilište u Kaliforniji, a koji su pokazali da je smijeh pri škakljanju kod djece refleks koji nije uvijek povezan s njihovim osjećajima. Drugim riječima, samo zato što se beba smije kada je škakljate ne znači nužno da se zabavlja ili uživa u tome, ali može biti čak i bolno.
Uostalom, koliko puta za vrijeme škakljanja djeca – ona starija, ona koja znaju govoriti – kažu „dosta“, ali to se možda ne shvaća ozbiljno jer se smiju.
Nadalje, kada je škakljanje preagresivno i predugo traje, može biti čak i rizično i onemogućiti bebi pravilno disanje, piše curioctopus.it.
Smijeh koji se pojavljuje na dječjim licima tijekom škakljanja zapravo je grimasa, a ne osmijeh, a kako je pokazalo istraživanje zapravo je riječ o refleksnom grču kojim se tijelo oslobađa napetosti. U ekstremnim slučajevima, škakljanje može dovesti do gubitka kontrole mišića, privremene paralize i gubitka svijesti. Sve se to, naravno, događa izuzetno rijetko, ali kada postoji teoretska mogućnost da se tako nešto dogodi, važno je biti oprezan i ne pretjerati s škakljanjem te obratiti pažnju na djetetovu reakciju i sve znakove da mu to možda nije ugodno.
Ova 3 horoskopska znaka su cijelog života vezana za majku: Jedan se baš nikad neće odvojiti od nje
Trebaju li djevojčice ispod haljine nositi kratke hlačice?
Nova istraživanja otkrila da jedinci imaju bolje mentalno zdravlje, ali zbog jednog specifičnog razloga
Kako princ Louis izgleda na sedmi rođendan: Kate Middleton prekinula važnu tradiciju
6 problematičnih ponašanja kod djece koje roditelji ne smiju ignorirati