Bebe obično udvostruče svoju težinu u prvih 6 mjeseci, a zatim je utrostruče do 1 godine. Prehrana s visokim udjelom masti važna je za malu djecu kako bi dobila na težini u tako kratkom vremenskom razdoblju. Masnoća kao energija potrebna je za zdrav rast i razvoj, a "dječja" masnoća skladišti se pod kožom obraza ili ruku i nogu.
Debeli bucmasti obrazi sastoje se od masti i mišića. Bebe trebaju snažne mišiće obraza koji im pomažu pri hranjenju, bilo da se doje ili hrane na bočicu. Ponavljajući pokreti sisanja tijekom hranjenja održavaju mišiće bebinih obraza punijima i jačima. Također čini da obrazi izgledaju okrugliji.
Imaju li dojene bebe veće obraze?
Dojene bebe mogu dobiti na težini brže od beba hranjenih adaptiranim mlijekom u prvih nekoliko mjeseci. Međutim, to se postupno smanjuje u 9. do 12. mjesecu. Masnoća na obrazima također može pomoći kod dojenja i hranjenja na bočicu, jer pomaže držati jezik na mjestu tijekom sisanja.
Bebe hranjene na bočicu također mogu brzo dobiti na težini i imati bucmaste obraze. Ali svaka beba je jedinstvena i nemaju sve bucmaste obraze.
Zašto su nam bebe toliko slatke?
Nije tajna da većina nas voli preslatke dječje bucmaste obraze. To je čak i znanstveno dokazano! Prema studiji iz 2016. godine, briga o djetetu je vođena emocionalnim stanjem koje se zove njegovanje ljubavi. Aktivira se bebinom bespomoćnošću i ljupkošću.
Kada roditelj vidi da se beba ne može brinuti sama o sebi, instinktivno i fiziološki je potaknut da se pobrine za to dijete. Bucmasti obrazi dodaju zaobljenost i mekoću bebe, čineći je još slađom. Iz tog razloga, bucmasti obrazi - zajedno sa svim ostalim što bebu čini preslatkom - nisu potrebni samo za dobro zdravlje, već funkcioniraju i kao mehanizam za preživljavanje.
Biti u mogućnosti privući svoje roditelje, ili bilo koga drugog, bitno je za zdravlje i razvoj vaše bebe. Osim toga, istraživanja su otkrila da bebini bucmasti obrazi pomažu izazvati dobre osjećaje kod ljudi oko njih.
Prema studiji iz 2015., ovi podražaji slatkih beba donose pozitivne emocije i reakcije, primjerice kada se bebe nasmiju, izazivaju osmijeh kod odraslih oko njih. Zbog toga je veća vjerojatnost da će odrasli zaštititi bebu i brinuti se za nju.
Izvor: Yumama
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće