Djeca i bebe uče kroz igru i ona je neophodna za njihov razvoj. Prema Johns Hopkins Medicine, igra potiče kogniciju, poboljšava jezične vještine, potiče fizički razvoj (fine i grube motorike), gradi emocionalnu inteligenciju i pomaže kod društvenih vještina.

Međutim, kako se zapravo možete igrati s novorođenčetom? Postoji veliki pritisak na novopečene roditelje da bebama pruže sve vrste stimulacija. Postoje kutije za igru ​​za novorođenčad s igračkama, ogledalima, knjigama i kartama, dekama, aktivnostima za trbuščić i još mnogo toga, navodi Mom

Istina je da novorođenčad ne trebaju sve to. Kad je vaše baba stara samo nekoliko dana ili tjedana, budni su jako kratko, obično samo dok im se mijenja pelena, hrani ili mazi. Igranje je drukčije za novorođenčad nego za stariju dojenčad. Sve što im stvarno treba za igru ste vi. 

Ovo su najbolje igre za vašu bebu: 

Vježbe na trbuščiću

Roditeljima novorođenčadi uvijek se ističe da je važno vrijeme koje provode na trbuščiću. Prema Nacionalnom institutu za dječje zdravlje i ljudski razvoj, postoje brojne dobrobiti vremena provedenog na trbuščiću, uključujući jačanje bebinog vrata, ramena i ruku, poboljšanje bebinih motoričkih sposobnosti i sprječavanje zaležane glavice. Novorođenčad može započeti s vježbama na trbuščiću kad navrši samo nekoliko dana, trebali bi započeti s nekoliko kratkih sesija svaki dan (3 do 5 minuta, 2 do 3 puta svaki dan). Kako su stariji, sesije mogu biti duže.

Nažalost, mnoge bebe ne uživaju u boravku na trbuščiću, čak ih i mrze. Evo nekoliko savjeta kako vježbe na trbuščiću učiniti ugodnijim:

  • Radite vježbe kad je beba dobro raspoložena (nakon nakon spavanja ili mijenjanja pelena) 
  • Stavite smotani ručnik ispod djetetovih prsa/ruki kako biste ih poduprli
  • Lezite ispred bebe kako bi mogla vidjeti vaše lice izbliza dok je na trbuhu
  • Odjenite bebu u što je moguće manje odjeće (samo pelene ili bodi su super) kako bi mogla osjetiti teksture površina oko sebe
  • Isprobajte vježbe s trbuščićem na trbuščiću, gdje beba leži na vašem trbuhu i gleda u vas
  • Postavite bebu u svoje krilo uzdužno dok je ono na trbuščiću. 

Pokušajte ležati na boku kao alternativu, stavite bebu na bok s rukama i nogama ispred sebe.

Koje su najbolje igre za bebe?
Shutterstock 

Pogledaj se u ogledalo

Ono što novorođenčad najviše voli gledati su lica, posebno lica njihovih roditelja. Ako želite bebi dati još jedno zanimljivo lice za gledanje, dovedite ih do ogledala. Novorođenčad ne mogu vidjeti jako daleko (procjene govore da mogu vidjeti oko 15 do 30 centimetera), tako da ćete se možda morati približiti zrcalu, ali ova se aktivnost može nastaviti tijekom dojenačke dobi. Kako odrastaju, bebe mogu početi pratiti kretanje svojim očima, identificirati poznata lica, izgraditi koordinaciju oko-ruka i početi razvijati osjećaj sebe.

Pjevajte i plešite

Pjevanje i plesanje su dvije aktivnosti koje bebe apsolutno obožavaju. Novorođenčad smatra glas svojih roditelja umirujućim pa je razgovor i pjevanje odličan način da ih zabavite. Kad je riječ o plesanju, postoji razlog zašto djeca vole kretanje, poput ljuljanja i poskakivanja, umirujućim, to je simulacija maternice. 

Pripovijedajte 

Bebe smatraju da su glasovi njihovih roditelja utješni pa se možete igrati s njima tako da pripovijedate. Ako niste sigurni što ispričati bebi, pokušajte prepričati svoj dan. Govorite svojoj bebi o posuđu koje perete, objasnite jelo koje pripremate, pokažite joj rublje koje slažete ili samo čitajte svoju knjigu naglas. 

Vrijeme licem u lice

Tijekom igre s malim bebama treba se usredotočiti na interakciju s njima, osobito licem u lice. Budući da novorođenčad ne vide nadaleko, svakako im se približite. Radite smiješne grimase, preuveličavajte svoje izraze i svakako se smiješite. Bebe počinju brzo prepoznavati lica, a puno uče iz izraza lica i pokreta. 

Istezanje i masaža

Novorođenčad se fizički ne mogu igrati dok su mala, ali im možete pomoći da se povežu sa svojim tijelom istezanjem i masažom. Pomičite njihove udove, istežite im ruke gore i okolo, noge i još mnogo toga. Nježna masaža također može biti korisna za novorođenčad. Prema Američkoj pedijatrijskoj akademiji, masaža beba može pomoći dojenčadi da se osjećaju sigurno, zaštićeno i voljeno te ih može smiriti kada su nervozna. Dodir je jako važan za povezivanje i utjehu bebe, pa su istezanje i masaža izvrsni načini za igru.