Stručnjaci neprestano naglašavaju važnost unosa vode tijekom dana, ali postoje kontradiktorni savjeti oko toga kad bebi ponuditi vodu.

Primalja Anne Richley naglasila je da bebama mlađima od šest mjeseci ne treba davati vodu, osim ako iz nekog razloga zdravstveni djelatnici to ne savjetuju u konkretnom slučaju.

„Bebe mlađe od šest mjeseci trebaju samo mlijeko za sve svoje prehrambene i razvojne potrebe. Ako bebama dajete vodu, ona im može napuniti želudac i neće imati dovoljno prostora da upiju mlijeko koje im je potrebno“, kaže primalja.

Prokuhana voda sama po sebi nije opasna ili otrovna za bebu, osim ako se ne daje u prekomjernim količinama. To također znači da ako ste svojoj bebi dali male količine vode, nema potrebe previše brinuti o tome.

"Mame ne treba da paniče ako su svojoj bebi dale nekoliko gutljaja vode. Govorimo o tome da je voda opasna po život samo kada se daje u prevelikoj količini. A višak bilo čega može biti opasan za odrasle, djecu i bebe", rekla je.

Majčino mlijeko se prilagođava bebinim potrebama

No, mnoge su mame, pogotovo ljeti, u dilemi da bi bebama ipak trebala voda kako ne bi dehidrirale, ali ono što trebaju znati je da se majčino mlijeko automatski prilagođava.

"Vaše će se mlijeko automatski prilagoditi, postat će više ili manje vodenasto. To sprječava bebu da postane žedna, čak i po vrućem vremenu", objašnjava Anne i dodaje:

"Ako hranite svoju bebu formulom i čini se da je žedna, u redu je dati joj dodatnu bočicu mlijeka. Ako neće uzeti, ne želi tekućinu."

Ono što također trebate znati je da mlijeko nikada ne smijete razrjeđivati ​​vodom jer na taj način ne možete biti sigurni da će beba iz mlijeka dobiti sve potrebne hranjive tvari.

Voda za bebe starije od šest mjeseci

Kada su u pitanju bebe starije od šest mjeseci, sigurno im je davati vodu, ali opet u malim količinama kako bi u želucu imale dovoljno mjesta za mlijeko i krutu hranu.