Bebin plač način je na koji bebe komuniciraju s roditeljima, ali to ne znači da ih ne frustrira kada dijete plače, a ne znaju zašto i kako mu pomoći.

Fizioterapeut Stanislav Faliszewski, otac četvero djece, razumije da je roditeljima teško u ovakvim situacijama, pa je zato na Instagramu pokazao trik koji mamama i tatama može pomoći da umire bebu u nekoliko sekundi.

Kao prvo, savjetuje roditelje da ne paničare i da se ne živciraju kad beba plače jer dijete to osjeti, a potom je u videu pokazao kako ponekad može biti dovoljna i jednostavna promjena položaja da se beba osjeća sigurno i smiri.

Beba može osjetiti vašu tjeskobu

"Prije svega, nemojte paničariti, nemojte se živcirati - vaša beba može osjetiti vašu tjeskobu i upiti te emocije. Osim toga, kad si nervozan, lakše je napraviti nesigurne pokrete", kaže.

"Ponekad je dovoljna promjena položaja da se beba smiri. Od ležanja na leđima, što im uzrokuje tjeskobu, okrenite ih u položaj na trbuhu, iz kojeg lako možete preći na položaj tigra", rekao je Faliszewski, pokazujući uplakanu bebu kada je drže u naručju tako da on leži na leđima, a ona se smiri kad joj on okrene trbuhom prema dolje.

No, ističe i kako roditelji moraju paziti na sigurnost bebe kada je drže na trbuhu.

"Pazite na sigurnost - bebu držim preko prsa i trbuha, glavu ne držim jer je to jako osjetljivo područje. Osim toga, drugom rukom držim bebinu nogu da ne sklizne“ pokazuje Faliszewski, dodajući da može pomoći i nježno ljuljanje.

"Također je dobra ideja uvesti ljuljanje, ali neka bude linearno - s jedne na drugu stranu.

Nikako ne tresti bebu gore-dolje

Potom pokazuje kako nježno ljulja bebu dugim pokretima lijevo-desno, a ne "trese" je gore-dolje kao što to mnogi čine pokušavajući umiriti dijete koje plače. Faliszewski tvrdi da takvo naglo, energično ljuljanje nije dobro jer može otežati kasnije umirivanje bebe.

"Snažno tresenje gore-dolje stimulira djetetov vestibularni sustav, a nakon trenutnog umirujućeg učinka, dolazimo do još većeg plača. Zahvaljujući simetriji, položaju ruku uz tijelo i poravnanju glave s pupkom, bebin tonus mišića se normalizira. Dodatni nježni pritisak, maženje te toplina i blizina vašeg tijela daju bebi osjećaj sigurnosti", objašnjava.

Nakon što umiri bebu ljuljuškanjem, premjesti je u, kako kaže, njegov omiljeni položaj - položaj tigra. U ovoj je pozi beba malo okrenuta u stranu, s njezinim trbuhom preko njegove podlaktice, a njezina je glava smještena u pregibu njegove ruke. Ističe da je ovaj položaj odličan jer se bebe osjećaju sigurno kada ih ovako držite.

Cijele lekcije o smirivanju dojenčadi i pravilnim tehnikama nošenja predstavljene su na Akademiji Falmed.