Uobičajeno je da bebe puno plaču tijekom dojenačkog razdoblja. A intenzivan, neutješan plač bez prekidanja, što god učinili, sve roditelje potpuno izludi. Također, čini se da neke bebe plaču jače i dulje od drugih. Ako je bebu nemoguće umiriti, možda je u fazi ljubičastog plača.
Pedijatar Ronald G. Barr i Nacionalni centar za sindrom potresene bebe osmislili su program Purple Crying Period kako bi pomogli roditeljima da shvate da je ova faza normalna i privremena. Naučite znakove ljubičastog plača i kako se nositi s ovom izazovnom fazom.
Ljubičasti plač je posebna vrsta plača koja je česta kod novorođenčadi. Vaša beba može biti pretjerano nervozna i jednostavno neutješna.
Akronim PURPLE (ljubičasto) označava:
P (Peak of crying) Vrhunac plača. Općenito, ovo nervozno razdoblje doseže vrhunac nakon otprilike 2 mjeseca i značajno se popravlja za 3-4 mjeseca.
U (Unexpected) Neočekivano. Plač može doći i proći bez jasnog razloga.
R (Resists Soothing) Otporan je na umirujuće djelovanje. Čini se da ništa što radite ne funkcionira! Čak i nakon opetovanih pokušaja da umirite bebu, plač se može nastaviti.
P (Pain-like face) Lice puno boli. Bebino lice može izgledati kao da je boli čak i ako to nije slučaj.
L (Long lasting) Dugotrajan. Epizode plača mogu trajati od 30 do 40 minuta do nekoliko sati, i do 5 sati ili više u danu!
E (Evening) Navečer. Plakanje se češće javlja kasno poslijepodne ili navečer.
Koliko dugo traje ljubičasti plač?
Istraživanja su pokazala da 20% beba plače dugo bez vidljivog razloga tijekom prva četiri mjeseca života. U prosjeku će plakati dva do tri sata dnevno, a neke bebe plaču pet ili više sati dnevno.
Ova faza počinje oko 2 tjedna starosti i općenito se nastavlja dok vaša beba ne navrši tri do četiri mjeseca. Možda vam se čini kao zauvijek, ali to je samo faza i da, proći će.
Kako pomoći bebi u fazi ljubičastog plača
Ono što je karakteristično za ljubičasti plač je da beba u ovoj fazi djeluje neutješno. Drugim riječima, možete ljuljati bebu, pjevati joj, ponuditi dudu, bočicu ili dojiti, sve uzalud. Beba će nastaviti plakati unatoč vašim naporima da je utješite i to nije vaša krivnja. Imajući to na umu, možete isprobati sljedeće tehnike:
Kontakt koža na kožu: Postavljanje bebe (samo s pelenom preko nje) izravno na gola prsa može regulirati otkucaje srca, što ima umirujući učinak.
Povijanje: Umotajte bebu u potpunosti. Povijanje često može pomoći djetetu da se osjeća sigurno
Kretanje: Tijekom dugog plača pokušajte držati bebu dok hoda ili se ljulja.
Topla kupka: Ako kupka obično umiruje vašu bebu, pokušajte je okupati u toploj kupki.
Svježi zrak: Izađite van s bebom. Ponekad promjena okoline ili svježi zrak smiruje bebu. Idite u šetnju ili sjednite na deku. Istraživanja pokazuju da čak i petominutna šetnja može pomoći u smirivanju bebe koja plače.
Tjelesne potrebe: Provjerite sve fizičke znakove bebe. Ima li temperaturu, treba li promijeniti pelenu ili podrignuti ili je gladna?
Ako osjećate da beba plače zbog boli ili ozbiljne nelagode, nemojte se ustručavati kontaktirati svog pedijatra. Važno je vjerovati svojim instinktima ako sumnjate da problem ili zdravstveno stanje koje uzrokuje uporni plač.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano