Kao i kod svake nesanice, ako vašem djetetu treba više od 30 minuta da zaspi, to je jasan znak da njegov unutarnji sat ne prepoznaje da je vrijeme za spavanje čak i ako je jako iscrpljeno.

"Način na koji funkcionira tjelesni sat vašeg djeteta djelomično ovisi o genetici: neki od nas obično su 'jutarnji tipovi', a neki su 'noćni tipovi'", objašnjava stručnjakinja za spavanje dr. Monique LeBourgeois. To se svodi na stanice duboko u našem mozgu koje reguliraju hormon koji se zove melatonin.

Daleko manje komplicirano nego što zvuči, dr. Monique objašnjava kako melatonin usmjerava san: "Razine su niske tijekom dana, rastu tijekom večeri, a vrhunac su noću." Naše razine melatonina počinju rasti otprilike dva sata prije nego što počnemo osjećati pospanost, a nakon što ta dva sata prođu, dolazi nam 'vrijeme za spavanje'.

Kao odrasli, na naš 24-satni cirkadijalni ritam, ili tjelesni sat, utječe dnevna izloženost ciklusima svjetla i tame. Večernje prigušivanje svjetla potiče proizvodnju hormona sna, melatonina, koji nas čini pospanima i pomaže nam da navečer zaspimo. Ujutro sunčeva svjetlost potiče proizvodnju hormona kortizola, koji zaustavlja proizvodnju melatonina i govori našem tijelu da je vrijeme da krenemo.

Za bebe je, međutim, druga priča. U maternici je mrak. Stvarno mračno. Sve vrijeme. Bebe dobivaju vremenske znakove od svojih majki dok su u maternici, ali prvih nekoliko mjeseci nakon rođenja, bebe doslovno ne znaju koliko je sati. Obično je potrebno nekoliko mjeseci da se njihov cirkadijalni ritam u potpunosti razvije i da bebe počnu same proizvoditi melatonin i kortizol kao dio svog prirodnog cirkadijalnog ritma melatonina.

uspavljivanje bebe
Shutterstock Kako bebu naučiti da razlikuje noć i dan

Dobra je vijest da u nekoliko jednostavnih koraka možete potaknuti proizvodnju melatonina kod svog mališana, pomažući im da budu pospani kada ih stavite u krevetić. Sve je u povećanju količine prirodnog svjetla koje vaše dijete dobiva: "Izloženost prirodnom svjetlu pomaže u postavljanju njegovog tjelesnog sata da bude budno tijekom dana i spava noću, tako da je vaš cilj maksimizirati to tijekom dana", kaže Monique.

1. Otvorite zavjese

Obavezno razgrnite zavjese čim se probude. Igrajte igre koje znače da provode vrijeme gledajući u nebo – potaknite ih da pronađu oblike u oblacima ili uoče različite ptice kako bi bilo zabavno.

2. Izađite van

Izađi van svaki dan. Idite u petominutnu šetnju vrtom ili parkom što je ranije moguće kako biste maksimalno bili izloženi dnevnom svjetlu.

3. Dobro razmislite o vremenu ručka

Osobito tijekom zime kada jutra mogu biti mračna, pomicanje vremena za ručak i izlazak vani pet minuta prije ručka može napraviti veliku razliku.

4. Odaberite vrtić koji ima igru ​​na otvorenom

Važno pitanje koje treba postaviti pri odabiru jaslica je koliko će vremena dijete provoditi vani? Svakako pronađite dječju sobu koja ima otvorene prostore i redovitu igru ​​na otvorenom, tako da je vaše dijete aktivno vani na dnevnom svjetlu kao iu zatvorenom prostoru.

5. Koristite prigušena svjetla

Možda se čini kao drastičan korak, ali zamjena prekidača za svjetlo u dječjoj sobi prekidačima za prigušivanje omogućit će vam da smanjite intenzitet svjetla tijekom rutine odlaska na spavanje. To može pomoći vašem mališanu da lakše zaspi. Ili jednostavno upotrijebite manje svjetiljke umjesto jarkog središnjeg svjetla kako biste sobu učinili mračnijom.

Uspavljivanje bebe
Shutterstock 

6. Nema crtića prije spavanja

Ne dopustite svom malom djetetu da gleda TV ili se igra na tabletu prije spavanja. "Jako svjetlo koje emitiraju ovi uređaji povećava budnost i ima značajan negativan utjecaj na san", kaže Monique. Umjesto toga, odlučite se za priču za laku noć ili uspavanku, koja će pomoći vašem djetetu da se opusti bez ometanja.

7. Dajte djetetu čašu mlijeka uz večeru

Ponudite svom mališanu čašu mlijeka uz večernji obrok, a ne sok ili vodu. Mlijeko, zajedno s piletinom, puretinom i grahom, sadrži aminokiselinu zvanu triptofan, koju djetetov tjelesni sat koristi za proizvodnju melatonina koji izaziva san.

Kako bebu naučiti da razlikuje noć i dan

Iako nije moguće uspostaviti rutinu kada je beba stara nekoliko tjedana, korisno je početi odvajati dnevne i noćne aktivnosti.

Izvedite svoju bebu van barem jednom dnevno da ugleda svjetlo dana i osjeti svježi zrak na svojoj koži. Ako imate jedan od onih dana kada vam se napuštanje kuće čini kao najteži zadatak koji možete zamisliti, samo se pobrinite da ima puno svjetla ili da su prozori otvoreni i da svjetlost ispunjava sobu.

Pokušajte koristiti različite vrste interakcije za noć i dan kako bi ih beba jasno razlikovala. Noću možete koristiti rolete za zamračivanje kako biste osigurali da soba ostane mračna i da buku svedete na minimum kako biste imali umirujuću, tihu atmosferu.

"Kada se vaša beba probudi da jede noću, prigušite svjetla ili upotrijebite bočnu svjetiljku kako bi soba bila tamna, a ako morate govoriti, koristite tihe tonove", kaže Maren Taylor. "Također je najbolje izbjegavati mijenjanje bebinih pelena osim ako to nije nužno, a ako to učinite, držite se istih pravila - prigušena svjetla i malo ili nimalo razgovora."

Tijekom dana nastavite sa svojim aktivnostima dok beba spava. "Vaša se beba mora naviknuti na spavanje unatoč buci, svjetlu i metežu oko sebe", kaže Marianne. Posljednje što vam treba je lagani san!