MOŽE LI SE BEBA ZARAZITI PREKO MAJČINOG MLIJEKA? Dolazi sezona prehlada, a vi ste u panici zbog jednog pitanja

Mame nisu imune na viruse i bakterije, ali što s dojenjem ako se razbolite?

Shutterstock

Majke koje doje svoje bebe često strahuju od toga da se ne razbole tijekom sezone prehlada. Nemoguće je živjeti pod sterilnim uvjetima, a ako vam starije dijete ide u jaslice, vrtić ili školu, neminovno je da će kući donijeti pokoji virus

Stručnjaci smatraju da posve bezbrižno možete nastaviti dojiti svoju bebu ako imate povišenu temperaturu i simptome prehlade, ali i ako zaradite gripu ili koronu. Mogućnost da se beba zarazi pijući vaše mlijeko je minimalna, a dojenje donosi brojne dobrobiti za dijete jer majčino mlijeko u sebi ima antitijela koja jačaju bebin imunitet.

Shutterstock 

Ako uzimate paracetamol ili brufen kako biste smanjili povišenu temperaturu ili ublažili bolove, ovi su lijekovi sigurni za dojenje, ali izbjegavajte ljekove za bolno grlo, ako i sprejeve za nos.

Kad je riječ o antibioticima, postoje oni koji su također sigurni za bebu koja doji, a obavezno se tada posavjetujte s pedijatrom. Ako vam pomaže jedino antibiotik, koji može naštetiti bebi, nastavite s izdajanjem grudi u istome ritmu u kojem ste dojili, kako biste zadržali laktaciju i spriječili pojavu mastitisa.

Dakle, veća je mogućnost da se beba zarazi od vas kapljičnim putem nego da se to dogodi preko mlijeka. Evo kako se ponašati s bebom da smanjite rizik od zaraze:

  • često perite ruke, posebno prije dojenja.
  • pokrijte nos i usta ako kišete ili kašljete
  • bacajte maramice nakon svakog korištenja
  • ne dirajte vrh bebine dude
  • ne ljubite bebu dok ste bolesni