Dojenje je, kao što znamo, najbolji način da hranite svoju bebu, a pedijatri preporučuju da dijete bude dojeno barem prvih 6 mjeseci života, s tim da što duže dojite, bolje je za bebino zdravlje, ali i za vaše. No, nažalost, vrlo mali postotak žena uspijeva bebu hraniti isključivo svojim mlijekom tijekom prvih 6 nakon poroda.
Svaka mama ima svoju priču s dojenjem, i dok jednima od prvog dana sve ide kao po loju, druge se mame bore za svaki podoj, imaju muku s upalama kanalića, ragadama, laktacijom, a neke jednostavno iz raznih razloga nisu u mogućnosti dojiti.
Dojenje je nešto o čemu mnogi smatraju da znaju sve, ali rijetki se uistinu educiraju. To ostavlja prostora raznim mitovima, pogrešnim savjetima mama, baka, svekrva... a nekad možete svašta čuti i od medicinskih djelatnika, kojima, najčešće nesvjesno, sabotirate dojenje svojeg djeteta.
Mame su nam ispričale na kakve su sve savjete o dojenju nailazile i koji su ih najviše sabotirali u dojenju. Savjete su dobivale svugdje i baš svatko se osjećao pozvanim dati neko svoje mišljenje.
Prema našim saznanjima, najviše pogrešnih savjeta dolazilo je iz usta rodbine: baka, tetaka, sestrični, svekrva, ponekad i frendica koje su imale loša iskustva s dojenjem.
NIKAKO NE SLUŠAJTE KAD VAM KAŽU:
- dojite svaka 3 sata, 10 minuta jedna dojka, 10 minuta druga
- kada vam mama ili tetka stisnu dojku, iz bradavice ne izađe ništa, a one kažu: 'nemaš dovoljno mlijeka'
- imate uvučene bradavice, a netko vam kaže da zbog toga ne možete dojiti
- bebi treba dati čaj, vodu, sok
- nakon što dođete iz rodilišta, pustite bebu da otplače noć ili dvije pa će spavati cijelu noć
- ne nositi bebu na rukama i ne dojiti na zahtjev
- nemojte stalno bebu držati na prsima, naviknut će se
- ne uspavljujte bebu na dojci
- dovoljno je da dojite samo dva mjeseca, tri, šest...
- nemojte zbog dojenja biti djetetov rob
Neke su mame dobile loše savjete i u rodilištima!
NIKAKO NE SLUŠAJTE KAD VAM KAŽU:
- upotrijebite šeširiće za uvučenu bradavicu
- važite bebu nakon podoja
- koju količinu mlijeka dijete mora posisati po podoju
- određeno vrijeme dojenja - 20 minuta
- izdojite prije ili nakon podoja i dajte barem 20 ml na bočicu nakon svakog podoja tako da budete sigurni da je beba barem nešto pojela
Mama Jelena je ispričala, koja je svoju bebu dojila prije 6 godina, kako joj je najveći šok bio što je od patronažne sestre dobila potpuno pogrešne savjete, koji su je zbunili i, kako ona kaže, 'ubili u pojam'. Osim što joj je patronažna dala savjete 'da doji prema rasporedu i da podoji traju maksimalno 20 minuta', preporučila joj je da si 'za svaki sluča' kupi mliječnu formulu. Naravno, tu je bio i savjet da se prvo izdoji i nakon podoja dohrani bebu bočicom jer joj dijete puno spava zbog toga što je sigurno 'pregladnjelo'. Uza sve to, dobila je i pregršt savjeta o prehrani tijekom dojenja, gdje joj je 'zabranjeno' konzumiranje određenog voća i povrća jer napuhuje pa bi beba mogla imati grčeve.
Jedna se mama, koja je željela ostati anonimna, požalila i na pedijatra koji joj je, nakon što je beba na prvoj kontroli imala 'samo' 600 g više, savjetovao da ga dohranjuje mliječnom formulom te da može djetetu ponuditi i čaj za bebe.
Većina je mama iskreno pohvalila savjete koje su našle na Rodinim stranicama te ih smatraju najpouzdanijima kad je dojenje u pitanju.