Svijet je pun umornih roditelja, a internet prepun postova u kojima mame i tate pitaju jesu li njihove bebe normalne i što bi 'trebali' učiniti u vezi s noćnim buđenjem svojih beba.
Knjižare imaju čitave odjeljke posvećene spavanju beba, a u prodaji možete pronaći pomoćne 'alate' za uspavljivanje beba, od posebnih deka za povijanje do aparata i gadgeta koji proizvode različite šumove i zvukove. Očajni i neispavani roditelji uzet će sve što bi moglo poboljšati san njihove bebe.
No, što doista znamo o bebama koje se bude noću, doje i zašto se baš moraju probuditi i tražiti na prsa kad umorni roditelji žele da spavaju veći dio noći? Naravno, postoje razlozi zašto novorođenčad često doji i, kada ih pročitate, možda vam se promijeni percepcija o noćnom hranjenju beba.
- Studije su dokazale da majke koje doje zapravo spavaju više od majki koje svoje bebe hrane adaptiranim mlijekom? Da..., možda se čini da vam netko prodaje priču jer ste umorni i podočnjaci su vam jedini make-up koji imate, ali ste to dobro pročitali! Prema jednom istraživanju, dojilje su u prosjeku spavale 40 do 45 minuta tijekom noći u prva 3 mjeseca nakon poroda. Dakle, kada to zbrojite kroz 3 mjeseca, to je MNOGO više sna!
- Znate li da tijelo proizvodi prolaktin (hormon koji potiče laktaciju) u skladu s cirkadijalnim ritmom? Razina prolaktina kod dojilja znatno je viša noću, posebno u ranim jutarnjim satima. I zato tek rođene bebe žele dojiti noću jer, jednostavno, tada mamino tijelo proizvodi više mlijeka!
- Novorođenčad ne razlikuje dan od noći i potrebno im je nekoliko mjeseci da razviju rutinu spavanja. Također, zbog neusklađenosti cirkadijalnog ritma, ne stvaraju vlastiti melatonin (hormon koji potiče san). No, pogodite gdje ima melatonina? U noćnome maminom mlijeku! Dakle, znanstvenici su utvrdili da je noćno majčino mlijeko bogato melatoninom i da pomaže bebama razviti vlastite cirkadijalne cikluse i, u konačnici, naučiti dulje spavati noću.
- Osim melatonina, vaše večernje i noćno mlijeko obiluje i drugim tvarima koje umiruju mozak i potiču san. Majčino je mlijeko navečer bogatije triptofanom (aminokiselinom koja potiče san). Triptofan je također aminokiselina koja sudjeluje u stvaranju serotonina, vitalnog hormona za funkciju i razvoj mozga. Noćno majčino mlijeko sadrži i još neke aminokiseline koje potiču sintezu serotonina koji ne samo što poboljšava rad mozga već i pomaže u uspostavljanju ciklusa spavanja i buđenja.
Dakle, kada se vaša beba probudi u 2 sata ujutro, gledajte to na ovaj način: ona vam daruje VIŠE spavanja, a samim time i manji rizik od promjena raspoloženja + izgradnju i razvoj vlastita mozga + spontano razvijanje vlastitih cirkadijalnih ciklusa + bolju laktaciju i manje izdajanja kako biste osigurali dovoljnu zalihu mlijeka.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano