Na izgled bebe svakako utječe genetika, ali i brojni drugi faktoru mogu utjecati na bebin izgled. Roditelji bi se mogli iznenaditi koji su to neobični faktori, a na neke se može utjecati već tijekom trudnoće.
1. Godišnje doba u kojem je beba rođena
Studije su pokazale da bebe rođene u ljeto u prosjeku imaju veću tjelesnu težinu, kao i da dostižu veću visinu kad odrastu u usporedbi s djecom rođenom u hladnijim godišnjim dobima.
Znanstvenici ističu da je adekvatna izloženost suncu koje izvor vitamina D ključna za fetalni rast. Vitamin D je važan za zdrav razvoj kostiju jer omogućava apsorbciju kalcija i fosfora te dobro utječe na težinu i visinu djeteta.
2. Majčina razina šećera u krvi
Uobičajeno je da trudnice imaju želju za nekom hranom, ali kad su u pitanju slatkiši, bilo bi dobro da ih jedu umjereno. Naime, gestacijski dijabetes ili povišena razina šećera u krvi u trudnoći može dovesti do taloženja viška masti na bebi, što je potencijalno stavlja u veći rizik od pretilosti i dijabetesa.
3. Konzumacija mlijeka
Mnogi vjeruju u mit da konzumiranje mlijeka u trudnoći doprinosi da bebina koža bude svjetlija, ali za to nema nikakvih znanstvenih dokaza. Međutim, neke studije su utvrdile da postoji veza između ispijanja mlijeka u trudnoći i zdrave porođajne težine bebe.
Prema studiji, žene koje su pile po čašu mlijeka ili manje dnevno rodile su manje bebe u usporedbi s onima koje su konzumirale više ovog napitka.
4. Unos kofeina
Američki koledž opstetričara i ginekologa (ACOG) preporučuje trudnicama da ograniče unos kave na manje od 200 miligrama dnevno (ili otprilike šalicu od 350 ml). Kofein se brzo apsorbira i prelazi u posteljicu te može uzrokovati nakupljanje visoke razine kofeina ako se unese previše. To može ograničiti rast fetusa i dovesti do pothranjene novorođenčadi, prenosi Brightside.
5. Jedenje kikirikija tijekom trudnoće
Istraživanja pokazuju da jedenje kikirikija tijekom trudnoće (pod uvjetom da buduća mama nije alergična na njega) može smanjiti rizik od alergija na kikiriki kod njihove djece. Alergijske reakcije mogu uzrokovati osip, crvenilo ili oticanje. Ostali nevidljivi simptomi uključuju probavne probleme, kratkoću daha i curenje iz nosa. Nalazi ukazuju na to da rano izlaganje ovoj vrsti hrane može zaštititi bebu od ovih simptoma.
6. Kvaliteta zraka
Prljav ili kontaminiran zrak može uzrokovati probleme s porođajnom težinom bebe. Prema istraživačima, za svakih 10 mikrograma povećanja onečišćenja (po kubnom metru zraka), prosječna porođajna masa smanjuje se za 8,9 grama. Trudnice mogu pokušati boriti se protiv učinaka onečišćenja zraka hranom bogatom vitaminima i antioksidansima.
7. Hrana bogata proteinima
Bebina kosa počinje rasti u maternici oko 14. ili 15. tjedna. Proteini su dobri za rast vaše kose, a i kose vaše bebe. Jaja nisu samo odličan izvor proteina, već sadrže i biotin, koji je dobar za kosu.
Ostala hrana koja je korisna za našu kosu je špinat (bogat folatom, željezom i vitaminima A i C, koji pomažu u održavanju zdravlja kose i hidratacije vlasišta), avokado i orašasti plodovi, koji pomažu u borbi protiv gubitka kose. Masna riba također je dobar izvor omega-3 masnih kiselina, ali trudnice bi trebale biti oprezne i prvo se konzultirati sa svojim ginekologom, budući da je konzumiranje nekih vrsta ribe rizično tijekom trudnoće.
Ova mama brani djeci odlaske na rođendane: Njezin razlog šokirao sve
6 znakova da nosite teške traume iz djetinjstva: Nekad nisu tako očiti
Ljetni kamp iz davnina u Zagrebu - najbolji početak ljetnih praznika
To se ne događa nekom drugom - događa se vašem djetetu: Krim inspektor upozorava da roditelji nisu svjesni ove opasnosti
U ovoj zemlji je najbolje 'biti dijete': Ovo su njihova pravila odgoja sretne djece