Hiperprolaktinemija je stanje u kojem su u krvi pretjerano visoke razine hormona prolaktina. U nekim slučajevima to može dovesti do gubitka mjesečnice, neplodnosti i niske gustoće kostiju. Iako hiperprolaktinemija može utjecati na plodnost, to nije uvijek slučaj i lako se liječi. Većina žena kojima se razina prolaktina vrati unutar normalnog raspona može zatrudnjeti prirodnim putem, piše Baby Center.
Što je hiperprolaktinemija?
Hiperprolaktinemija je stanje koje znači da imate previše prolaktina u krvi. Prolaktin je vrlo važan hormon za ženski reproduktivni sustav, a proizvodi ga hipofiza u mozgu. Kod žena je prolaktin normalno odgovoran za razvoj dojki i proizvodnju mlijeka tijekom i nakon trudnoće. Također igra ulogu u reguliranju mjesečnica.
Nakon poroda, visoke razine prolaktina u vašem tijelu često zaustavljaju menstruaciju. Ako niste rodili i imate visoke razine prolaktina, to može smanjiti razinu estrogena i ometati ovulaciju, uzrokujući neredovite ili izostale mjesečnice, što utječe na plodnost. Također dovodi do niske gustoće kostiju i kod nekih žena koje nisu trudne ili dojilje može izazvati proizvodnju mlijeka (poznato kao galaktoreja).
Što uzrokuje hiperprolaktinemiju?
Postoje razni uzroci hiperprolaktinemije, iako je u do 40 posto slučajeva uzrok nepoznat. Mnogi poznati uzroci uključuju:
- Nekancerogeni tumor u hipofizi koji proizvodi visoke razine prolaktina, poznat kao prolaktinom. To pogađa 50 do 60 posto žena s hiperprolaktinemijom. U vrlo rijetkim slučajevima, tumor može biti kancerogen.
- Pretjerano aktivne stanice u hipofizi
- Poremećaji koji dovode do porasta bijelih krvnih stanica (histiocitoza)
- Tuberkuloza
- Nedovoljno aktivna štitnjača (hipotireoza)
- Razni lijekovi kao što su određeni antipsihotici, antidepresivi i antihipertenzivi
- Oštećenje prsnog koša (na primjer od šindre ili kirurških ožiljaka)
- Ciroza ili teški ožiljci na jetri
- Kronično zatajenje bubrega
- Cushingov sindrom koji je posljedica visoke razine kortizola u tijelu
- Trauma u hipotalamusu
- Sindrom prazne sele, stanje koje znači da je područje vašeg mozga povećano
- Limfocitni hipofizitis, upalno stanje hipofize
- Sarkoidoza, poremećaj koji uzrokuje razvoj upaljenog tkiva u tjelesnim organima
Ako ste zabrinuti da bi vaši lijekovi mogli uzrokovati vaše neredovite mjesečnice i ovulacijske probleme, razgovarajte sa svojim ginekologom ili reproduktivnim endokrinologom kako bi vam mogli pomoći da otkrijete je li to slučaj.
Koji su simptomi hiperprolaktinemije?
Neke žene nemaju nikakve simptome, ali test krvi može pokazati je li vaša razina prolaktina viša od normalne. Ako je na granici, možda ćete se dvaput testirati kako biste bili sigurni. Vaš liječnik vas može pregledati ili naručiti MRI.
Ako imate simptome, oni mogu uključivati sljedeće:
- Neredovite ili odsutne mjesečnice
- Neplodnost
- Proizvodnja majčinog mlijeka dok niste trudni ili dojite
- Promjena u menstrualnom protoku
- Gubitak libida
- Suhoća rodnice
- Valovi vrućine
- Niska gustoća kostiju
- Bol u dojkama.
Hoće li hiperprolaktinemija utjecati na moju plodnost?
Tipično, neliječena hiperprolaktinemija može utjecati na plodnost zbog izostanka ili neredovitih mjesečnica. Prolaktin može uzrokovati neplodnost na nekoliko različitih načina: Prvo, prolaktin vas može spriječiti u ovulaciji – ako se to dogodi, vaš menstrualni ciklus će prestati.
U manje teškim slučajevima, visoke razine prolaktina mogu poremetiti ovulaciju samo s vremena na vrijeme. To bi rezultiralo isprekidanom ovulacijom ili ovulacijom koja je kasnija od normalne. Žene u ovoj kategoriji mogu imati rijetke ili neredovite mjesečnice.
Ili, žene s blagim slučajevima hiperprolaktinemije mogu redovito ovulirati, ali ne proizvode dovoljno hormona progesterona nakon ovulacije. Ovo je poznato kao defekt lutealne faze. Nedostatak progesterona nakon ovulacije može dovesti do toga da sluznica maternice ne može podupirati implantaciju i rast embrija. Nekim ženama s ovim problemom menstruacija može doći prije nego što se očekivalo nakon ovulacije.
Općenito, hiperprolaktinemija se može liječiti: razine prolaktina vraćaju se na normalu u oko 90 posto žena koje uzimaju lijekove bromokriptin ili kabergolin. Međutim, ako i dalje nemate ovulaciju unatoč povratku na normalne razine prolaktina, bilo bi dobro razgovarati s liječnikom o uzimanju dodatnih lijekova za neplodnost.
Kako se liječi hiperprolaktinemija?
Ako imate blage simptome ili ih nema uopće, možda vam nije potrebno liječenje. Ipak, najbolje je da svom liječniku kažete o svim simptomima koje možda imate ili ako imate problema s trudnoćom.
Prva linija liječenja hiperprolaktinemije obično je bromokriptin ili kabergolin, dva lijeka poznata po tome što smanjuju razinu prolaktina, smanjuju tumore hipofize i pomažu regulirati ovulaciju i plodnost.
Bromokriptin ima brojne dokaze sigurnosti i preporučuje se ženama koje se žele zatrudnjeti. Možda ćete ga morati uzimati nekoliko mjeseci kako bi smanjio vaš prolaktin na normalnu razinu. Ali kada je vaša razina unutar normalnog raspona, ovulacija se često obnovi i ponovno ćete imati menstruaciju.
Kabergolin je noviji lijek i nije se propisivao tako dugo kao bromokriptin, ali je postao preferirani lijek jer ga većina žena općenito dobro podnosi, zahtijeva rjeđe doziranje i ima veću stopu učinkovitosti. Obično se propisuje ženama koje ne reagiraju na bromokriptin ili ako uzimanje bromokriptina uzrokuje neželjene nuspojave poput mučnine, povraćanja, proljeva i/ili nadutosti i grčeva.
Ako vaš liječnik ipak preporuči liječenje, počet će s niskom dozom lijeka i postupno je povećavati prema potrebi. Vaša razina prolaktina obično počinje padati dva do tri tjedna nakon početka liječenja. Uz bromokriptin, uzimate tablete oralno ili vaginalno jednom ili dva puta dnevno dok ne zatrudnite. Ako je kabergolin propisan, pilule uzimate oralno jednom ili dva puta tjedno dok ne zatrudnite.
Možete koristiti bilo koji lijek sigurno nekoliko godina, ako je potrebno. Ali nakon što prestanete uzimati lijek, hiperprolaktinemija se može vratiti. U većini slučajeva, liječenje se može prekinuti nakon što saznate da ste trudni.
Dok uzimate bromokriptin ili kabergolin, možete imati ove nuspojave:
- Niski krvni tlak
- Mučnina
- Mentalna magla
- Umor
- Začepljenost nosa
- Depresija
- Zatvor
- Vrtoglavica
- Glavobolja
- Nesvjestica.
Nuspojave mogu biti ozbiljnije kada prvi put počnete uzimati lijek ili kad god se doza poveća, ali obično nestaju kako se vaše tijelo navikne na lijek.
Međutim, u slučaju da imate tumor, lijekovi možda neće biti dovoljni. Kod nekih žena tumor može rasti tijekom trudnoće, pa žene s tumorom hipofize promjera većeg od 10 milimetara koje žele zatrudnjeti obično uzimaju lijekove, poput bromokriptina ili kabergolina, kako bi smanjile tumor prije začeća. U nekim rijetkim slučajevima, međutim, tumor se ne smanji dovoljno ili može uzrokovati druge opasne simptome, poput problema s vidom. U tom slučaju liječnik može preporučiti operaciju uklanjanja tumora prije trudnoće.
Što trebate znati ako pokušavate zatrudnjeti i imate hiperprolaktinemiju
Ako pokušavate zatrudnjeti i imate hiperprolaktinemiju, važno je znati da, iako hiperprolaktinemija može pridonijeti neplodnosti, to je stanje koje se može vrlo izliječiti. Ako vaš liječnik shvati da su vam razine prolaktina visoke, može vam propisati brojne tretmane - uključujući uzimanje lijekova za smanjenje razine prolaktina, operaciju, zračenje ili čak sintetičke hormone. Uvijek možete razgovarati sa svojim liječnikom ako ste zabrinuti da imate visoke razine prolaktina koje utječu na vaše šanse za trudnoću, kako bi on mogao smisliti najbolji plan liječenja za vas.
Kombinacija lijekova učinkovita je za liječenje visokog prolaktina, ali također je moguće smanjiti razinu prolaktina promjenom načina života. Uobičajeni uzroci stresa mogu povisiti razinu prolaktina, poput niske razine šećera u krvi, naporne tjelovježbe i određenih lijekova za psihijatriju i refluksa kiseline. Pitajte svog liječnika o ovim čimbenicima, osobito ako pokušavate zatrudnjeti.
Općenito, ne morate biti previše zabrinuti ako imate hiperprolaktinemiju i pokušavate zatrudnjeti, jer su mogućnosti liječenja vrlo uspješne. Međutim, vjerojatno je da drugi čimbenici mogu pridonijeti vašoj neplodnosti, zbog čega će vaš liječnik vjerojatno htjeti napraviti kompletnu analizu plodnosti. Dolaženje do temeljnog uzroka neplodnosti ili problema s trudnoćom pomoći će im da odrede najbolji plan liječenja za vas.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće