Neplodnost je češća no što se misli, a suočavanje s njom parovima može predstavljati veliki izazov. Ona se definira kao nemogućnost začeća nakon godine dana nezaštićenih odnosa ako ste mlađi od 35 godina ili šest mjeseci ako ste stariji od 35 godina. Stručnjakinja za plodnost i trudnoću, Leah Hechtman, za Kidspot razotkriva najčešće mitove o muškoj neplodnosti.
Mit 1: Neplodnost je rijetko muški problem
Statistike o neplodnosti razlikuju se od zemlje do zemlje no u većini je slučajeva omjer 50 : 50, iako se o muškoj neplodnosti manje i drugačije govori. Najčešći razlog muške neplodnosti je oksidativni stres, odnosno neravnoteža slobodnih radikala i antioksidansa koja dovodi do staničnog oštećenja.
Mnogo je različitih faktora koji utječu na oksidativni stres i time pospješuju mušku neplodnost. Neki od njih su debljina, rekreativna konzumacija droga i alkohola, manjak tjelesne aktivnosti i stres.
Mit 2: Dob nije važna
Novija istraživanja pokazuju da se i muškarcima smanjuje plodnost s godinama. Iako spermu mogu proizvoditi i u poznim godinama, njezina kvaliteta s vremenom opada.
Starija dob utječe na vrijeme pokušavanja začeća kao i na stopu pobačaja. Uz to, razine testosterona s vremenom se smanjuju što može utjecati na opadanje seksualne funkcije.
Mit 3: Muškarac bi trebao znati da je neplodan
U većini slučajeva, ne postoje očiti znakovi muške neplodnosti. Spolni odnosi, erekcije i ejakulacije uglavnom se odvijaju bez problema. Izgled i količina sperme naoko izgleda sasvim u redu. Da bi se ustanovila muška neplodnost, potrebni su medicinski testovi.
Mit 4: Posao ne utječe na neplodnost
Potrebno je u prosjeku 72 do 76 dana za razvoj i sazrijevanje sperme, prije ejakulacije. Prema tome, muškarčevo zdravstveno stanje dva do tri mjeseca prije pokušaja začeća, značajno utječe na kvalitetu sperme.
Budući da je sperma osjetljiva na oksidativni stres koji dolazi iz okolišnih faktora, muškarci bi trebali biti svjesni eventualne opasnosti na poslu.
Muškarci koji rade s teškim metalima i pesticidima, izloženi su elektromagnetskoj radijaciji, toplini ili mehaničkim vibracijama, mogu imati probleme s neplodnošću. U takvim je situacijama važno da se muškarci drže sigurnosnih mjera, nose adekvatnu zaštitnu odjeću kako bi smanjili izloženost eventualnim opasnostima na poslu.
Mit 5: Muškarac ne može poboljšati svoju plodnost
Razni su načini na koje muškarac može poboljšati svoju plodnost. Može prestati pušiti, smanjiti alkohol i održavati optimalnu težinu. Može potražiti stručnu pomoć i s partnericom i bližnjima otvoreno razgovarati o svom problemu. Pravilna prehrana uz ciljanu suplementaciju može biti od velike pomoći, no važno je provoditi je uz nadzor nutricionista.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano