Odabir imena za dijete je jedna je od velikih, ali i lijepih odluka s kojom se suočavaju brojni roditelji. Neki odabiru tradicionalna imena, drugi se odluče za moderna, ali proces obično nije jednostavan. 

Često treba imati na umu kulturološke faktore ili obiteljske tradicije, a da ne spominjemo pritisak voljenih osoba u odabiru. Usred te natjecateljske dinamike, ono što bi trebao biti radosni proces može umjesto toga postati tjeskoban, prepun emocija, a čak i potaknuti svađe u vezi, navodi Parents.

No, stručnjaci kažu da postoje načini za lakšu navigaciju kroz složeni proces davanja imena bebi.

Dilema mlade majke

Jedna 35-godišnjakinja koja očekuje prvo dijete nedavno je na Redditu podijelila želju svog supruga da svoje dijete nazove po svojoj pokojnoj majci, a ona se s time ne slaže. Buduća majka kaže da razumije suprugovu sentimentalnu potrebu, ali njezin odnos sa svekrvom nije bio dobar. Stoga je izbor imena manje nego privlačan.

"Rekla sam suprugu da se ne bih osjećala dobro da nazovem dijete po njoj, a on se jako uzrujao. Kaže da bi mu to puno značilo i da bi bih to trebala učiniti kako bih joj odala počast. Osjećam se loše jer znam da je to nešto što on želi, ali u isto vrijeme, ne želim donijeti tako važnu odluku iz osjećaja krivnje", napisala je. 

Ona je objasnila kako njezina pokojna svekrva nije prihvaćala kulturološko porijeklo njezine majke, i to kroz česte pasivno-agresivne komentare, zbog kojih se osjećala nedostojnom biti u vezi sa sadašnjim suprugom. 

"Stvarno ne želim nazvati našu bebu po nekome tko mi je izazvao toliko emocionalnog stresa", navodi ona. 

Iako je u ovom slučaju postoji mnogo toga čemu treba razmisliti, glavni problem je to što sve to utječe na proces imenovanja djeteta. I to je iskustvo koje je daleko od jednostavnog. 

shutterstock_1428376460.jpg
Shutterstock 

Anketa

Biste li nazvali dijete po članovima obitelji?

Dodatni pritisak u procesu imenovanja bebe 

"Velike životne promjene obično potiču rješavanje velikih problema ili intenzivne emocije, a to može biti dobro i loše", objašnjava terapeutkinja za brak i obitelj kate Engler. 

"Rođenje djeteta, posebnog prvog, spada u tu kategoriju. Nove ove intenzivne emocije mogu aktivirati probleme koji bi inače prošli nezapaženo, a ti se problemi mogu pojaviti u odabiru imena za dijete", dodala je. 

Prema Engler, neke od tih osjetljivih pitanja uključuju: 

  • Važnost odanosti: Ideja da potrebe i/ili želje budućih baka i djedova moraju biti na prvom mjestu kako bi se održala obiteljska veza. To može potaknuti odluku da se dijete nazove po baki ili djedu ili da se izabere ime koje se baki i djedu sviđa. 
  • Grižnja savjesti novih roditelja: Neki neriješeni problemi s vlastitim roditeljima mogu navesti nekoga da odabere ime za dijete za koje vjeruje da će ublažiti osjećaj krivnje.
  • Ponovno oživljavanje tuge: Gubitak roditelja može dovesti do imenovanja djeteta u čast tog roditelja.
  • Religija ili kultura: Roditeljski strahovi o dobrobiti njihove bebe mogu gurnuti roditelja natrag na tradiciju u kojoj su odrasli, unoseći vjerski ili kulturološki pritisak u proces odabira imena.

 Dodajte tome vrlo stvaran pritisak saznanja da će vaše dijete (najvjerojatnije) biti s vašim djetetom cijeli život.

"Sklonimo smo povezivanju identiteta osobe s njezinim imenom, a budući da ime obično nose cijeli život, novopečeni roditelji osjećaju pritisak da odaberu 'pravo'. Što su veći ulozi, veća je vjerojatnost sukoba", kaže Engler. 

Savjeti za lakši dogovor s partnerom oko odabira imena

Stručnjaci za veze kažu da postoje načini da taj proces učinite lakšim za upravljanje: 

Prvo poslušajte

Autorica bestselera New York Timesa i bračna trenerica Laura Doyle kaže da se razgovor o imenu djeteta vrlo brzo može pretvoriti iz uzbudljivog i romantičnog u svađu. Ona preporučuje da poslušate ideje o imenu vašeg partnera (ili obitelji) bez da se odmah suprotstavite. Na primjer, ako partner želi dati ime djetetu po svom roditelju, a vi to ne želite iz valjanih razloga, mogli biste se odlučiti samo slušati unaprijed.

"Možete reći samo 'Razumijem te'", kako biste iskazali poštovanje prema idejama partnera", objašnjava Doyle.

Također biste mogli priznati koliko je lijepo što vaš partner toliko voli svoju majku i želi joj odati počast kroz ime djeteta, dodajući da se nadate da će vaša vlastita djeca biti jednako puna ljubavi. Ovaj pristup naglašava ljubav koja stoji iza izbora, umjesto kritike. 

"To je sjajan način da se ljudi osjećaju opušteno umjesto obrambeno ili oprezno pokušavajući da njihov prijedlog 'pobijedi'", objašnjava Doyle. 

Postavite pitanja koja potiču razgovor, a ne svađu

Engler kaže da umjesto da pokušavate braniti svoje ili promijeniti mišljenje svog partnera, pokušajte razumjeti njihov stav o izboru imena.

"Ovo zahtijeva iskrenu znatiželju o tome što stoji iza njihovog izbora, posebno emocionalnih razloga. Ovo je teško. A možda i kontraintuitivno. Ali svi želimo da nas se čuje i razumije. Kad se ne osjećamo tako, mogućnost promišljene rasprave nestaje", otkrila je Engler. 

Prepoznajte partnerove razloge 

Možete biti empatični bez svađe. 

"Možda smatrate da suprugova želja da dijete nazove po svom ocu koji je ostavio njihovu obitelj užasna ideja, ali mogu razumjeti zašto bi to moglo biti osjetljiva tema za mog supružnika i prepoznati zašto je važno njega", objašnjava Engler.

Na primjer, možete reći: "Razumijem da je tvoj odnos s tatom kompliciran i da nazivanje djeteta po njemu djeluje kao način da se povežeš s njim."

To ne znači da se slažete s izborom imena ili obrazloženjem iza njega, ali dajete svom partneru do znanja da su njegovi osjećaji prepoznati. 

Istražite mogućnosti na drugačiji način

Doyle kaže da je normalno da partneri žele zajedno donijeti odluku o imenu djeteta. Ali pitanje: "Kako da nazovemo bebu?" može zvučati kao da želite da vaš partner odluči. Dakle, ako se ne slažete s prijedlogom imena partnera, to bi moglo izazvati sukob. 

"Umjesto da pitate partnera za ideje, razmislite o tome da s njim podijelite svoja omiljena dječja imena nakon što već imate uži izbor. Recite: 'Voljela bih nazvati našu bebu Elias ili Isabella'. Umjesto da stvorite dva suprotstavljena tima za imena djeteta, izražava svoje želje na način koji inspirira vašeg partnera", objašnjava Doyle. 

popularna muška imena u Hrvatskoj
Shutterstock popis 50 popularnih muških imena

Čuvajte imena za sebe 

U nekim je slučajevima mudro da budući roditelji zadrže potencijalna imena bebe za sebe, kaže ovlaštena bračna i obiteljska terapeutkinja Audrey Schoen, LMFT.

"Reći prijateljima ili obitelji može izazvati neželjene komentare i mišljenja o imenima zbog kojih ste vi jako uzbuđeni. Osobito u slučajevima kada postoje kulturološka očekivanja oko imena ili imenovanja djece, može doći do reakcije članova obitelji", otkrila je. 

Uspostavite jasne granice s članovima obitelji

U istom smislu kao i nedijeljenje imena s drugima, Max Doshay, psihoterapeut i suosnivač Monima Wellnessa, sugerira da rano postavljanje granica može pomoći u pojednostavljenju procesa.

"Što veću obitelj imate i više kultura, to će vam biti teže kretati se između svih prijedloga i odabrati ime s kojim će svi biti zadovoljni. Zato je važno od samog početka postaviti granice. Prepoznajte i zahvalite obitelji na pomoći i podsjetnicima na tradiciju i kulturnu baštinu, ali izbor imena prepustite samo vama i vašem partneru", kaže Doshay. 

Usporite

Ako proces imenovanja djeteta traje dulje nego što ste prvotno mislili, to definitivno može pojačati tjeskobu, razočaranje, pa čak i ljutnju.

"Ali postoje mnoge druge važne stvari koje morate učiniti kao roditelji – posjetiti liječnike, pripremiti se za porod, urediti sobu za dijete. Ne zaboravite uzeti stanku i prebaciti pozornost na nešto drugo", kaže Doshay. 

Kada nastavite, Doshay predlaže da isprobate postupak eliminacije sa svojim partnerom: napravite uži izbor potencijalnih imena i počnite eliminirati opcije dok ne nađete prvih pet. Zatim dođite do prva tri i tako dalje dok ne dođete do svog izbora.

Radite na dogovoru, a ne na pobjedi

U konačnici, važno je da se oba roditelja slože oko imena djeteta, bez obzira na to je li nekome ono prvi izbor. Davanje prava veta jedno drugome, na primjer, može pomoći u izgradnji osjećaja dogovora u procesu, čak i ako postoji početno razočaranje.

"U nekim slučajevima može postojati određena količina razočaranja jer, kako biste postigli dogovor, možda niste odabrali vaš prvi izbor", slaže se Schoen.