Rotavirus je čest uzrok gastroenteritisa, koji se često naziva i želučana gripa, riječ je o virusu koji napada želudac i crijeva. Uzrokuje povraćanje i proljev, posebno kod beba i male djece. Infekcije su česte tijekom zimskih i proljetnih mjeseci, posebno u dječjim kolektivima.
Znakovi i simptomi rotavirusa su vrućica, mučnina i povraćanje, grčevi u trbuhu, česti, vodenasti proljev. Uz crijevne mogu se pojaviti i respiratorni problemi, kao što su kašalj i curenje iz nosa. Međutim, kao i kod svih virusa, neke rotavirusne infekcije uzrokuju malo ili nimalo simptoma, osobito u odraslih.
Ponekad je kod djece proljev toliko jak da može prouzročiti dehidraciju, što je izuzetno opasno, a uobičajeni znakovi dehidracije su žeđ, umor, nervoza, vrtoglavica, suha usta i jezik te rijetko mokrenje.
Koliko je rotavirus zarazan?
Virus se nalazi u stolici (izmetu) zaraženih ljudi i lako se širi. Djeca se mogu zaraziti stavljanjem prstiju u usta nakon dodirivanja kontaminirane površine. Obično se to često događa kada ne peru ruke, osobito prije jela i nakon korištenja WC-a.
Djeca se također mogu razboljeti ako jedu hranu ili piju vodu u kojoj se nalazi virus i zato je vrlo važno da osoba koja priprema hranu redovito pere ruke.
Kako se dijagnosticira rotavirus?
Liječnici obično mogu utvrditi ima li netko želučanu gripu po simptomima i nisu potrebni nikakvi testovi. Ako je dijete jako bolesno ili ima krv ili sluz u stolici, može se napraviti analiza stolice kako bi se provjerilo ima li uz rotavirus i drugih klica koje uzrokuju proljev. Liječnik može naručiti analizu urina ili analizu krvi kako bi provjerio stanje organizma i je li došlo do dehidracije.
Kako se liječi rotavirus?
U slučaju dehidracije, bebe i mala djeca će možda trebati bolničko liječenje i infuziju kako bi se razina tjelesnih tekućina i soli vratile na normalu. Većina starije djece može se liječiti kod kuće.
Kod kuće?
- Djeca s proljevom, koja ne povraćaju, mogu nastaviti jesti i piti kao i obično, ako im to odgovara. Trebali bi piti puno tekućine kako bi spriječili dehidraciju. Djeca s blagom dehidracijom trebaju:
- Često piti male količine otopine za oralnu rehidraciju. Rehidromiks otopina ima pravu količinu šećera i soli za pomoć pri dehidraciji. Možete je kupiti u ljekarnama bez recepta.
- Izbjegavajte voćne sokove, gazirana i energetska pića jer mogu pogoršati proljev.
- Sve dok beba ne povraća često, nastavite dojiti ili davati adaptirano mlijeko.
- Kada se dijete počne osjećati bolje, smanjite mu unos otopine za oralnu rehidraciju, a povećajte unos uobičajene hrane i pića.
- Bez preporuke liječnika, nemojte djetetu davati lijekove protiv povraćanja ili proljeva.
Može li se rotavirus spriječiti?
Dobro i često pranje ruku, posebno nakon korištenja wc-a i prije jela, najbolji je način za sprječavanje infekcije rotavirusom. Djeca s rotavirusom trebala bi ostati kod kuće dok probavne smetnje ne prestanu.
Ako sumnjate da je dijete u opasnosti od dehidracije, nazovite liječnika. Također ako dijete osjeća vrtoglavicu, pospano je, ima visoku temperaturu, prisutna je krv u stolici ili povraća duže od 24 sata, ili se proljev ne 'povlači' ni nakon nekoliko dana.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano