Većina roditelja trudi se zaštititi djecu od ozljeda, ali, u nekim slučajevima, one se ipak događaju. Kao bebe, djeca su znatiželjna, a stavljajući u usta različite stvarčice, ona istražuju svijet oko sebe.
Stoga, maloj djeci ozbiljna su prijetnja od gušenja male igračke, novčići, kamenčići, sjemenke i orašasti plodovi, preveliki zalogaji hrane. Ako progutani predmet sklizne ravno u želudac, nema nekog razloga za brigu jer će vjerojatno sam izaći na prirodan način. No krene li pogrešnim putem i zaustavi se u dišnom sustavu, strano tijelo može ometati djetetovo disanje i prouzročiti gušenje.
Prevencija je kod gušenja vrlo važna stavka pa sklonite sve sitne predmete izvan dohvata dječjih ručica i nadzirite hranjenje. Uklonite vezice i vrpce s bebine odjeće, pazite da dužina vezica na kojima vise igračke iznad krevetića ili prostirke za igranje ne prelazi 20 cm i nikada ne vežite igračke preko krevetića.
Što učiniti ako se dijete guši?
Ako je dijete u nesvijesti ili počinje dobivati plavu boju u licu, odmah nazovite Hitnu pomoć. Dok čekate liječnike, ako je vidljiv, izvadite predmet iz djetetovih usta.
Ako je dijete pri svijesti, ali još uvijek ne može disati, pokušajte pomaknuti zaglavljeni predmet koristeći sljedeće metode.
Kako pružiti prvu pomoć djetetu mlađem od godinu dana možete vidjeti na ovome zanimljivom filmiću koji je pogledan više od 9 milijuna puta, a zbog njega je spašeno više od stotinjak života djece.
Djeca mlađa od jedne godine
Ako je kod bebe došlo do gušenja, sjednite i položite je na trbuh preko svojih koljena i podlaktice, pridržavajući joj glavu dlanom iste ruke u nešto nižem položaju u odnosu na tijelo, kako bi progutani predmet lakše izašao.
Zatim lagano lupkajte šakom bebina leđa između lopatica. Ako predmet izađe iz usta, nježno ga uklonite. Ako to ne uspije, okrenite dijete i stavite ga na tvrdu podlogu. Nekoliko puta brzo pritisnite središte prsne kosti s dva ili tri prsta.
Ponavljajte čvrsti potisak u prsa dok predmet ne izađe, dijete ne počne normalno disati ili kašljati ili ne stigne hitna pomoć. Ako u bilo kojem trenutku dijete prestane disati, započnite postupak oživljavanja.
Djeca starija od jedne godine
Za stariju djecu možete koristiti verziju Heimlichova hvata. Dijete obujmite rukama oko struka, stisnite lijevu šaku i okrenite je palcem prema trbuhu. Smjestite je u prostor trbušne šupljine, odmah ispod rebara i malo iznad pupka.
Stisnutu lijevu šaku čvrsto obuhvatite desnim dlanom pa snažno povucite istovremeno prema unutra i prema gore. Ponovite 5 puta. Ponavljajte postupak sve dok dijete ne izbaci komadić hrane ili neki drugi strani objekt iz dušnika.
Čak i uz sve preventivne mjere može doći do gušenja, ali ako znate kako se nositi sa situacijom, možete spasiti svoje dijete. Uz mjere opreza, educirajte se za nepredvidljive, ali moguće slučajeve gušenja.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti