Naša poznata influencerica Sonja Kovač početkom svibnja rodila je svoje prvo dijete, a iako je brzo objavila spol, nije odmah otkrila koje ime je odabrala za svoju kćerkicu.

"Onda je stigla a ona! Nas anđelčić BELLA MAY!", napisala je uz znakovitu objavu uz koju je stavila oznaku #rainbowbaby (dugina beba), čime je otkrila da je izgubila bebu ranije.

Ime Bella znači 'lijepa' na nekoliko svjetskih jezika, kao što su španjolski, talijanski, latinski, grčki, portugalski te francuski, dok se May možda odnosi na mjesec u kojem je rođena - svibanj. Značenje imena Maja - popularno u 1980-ima kod nas, a potječe iz raznih kultura

Priznala da je pokušavala dobiti bebu dvije do tri godine

Inače, Sonja je kroz cijelu trudnoću dijelila svoja iskustva sa svojim pratiteljima, trudnicama i mamama, a često je odgovarala na njihova pitanja. Tako je jednom dobila pitanje koliko dugo je pokušavala zatrudnjeti, na što je odgovorila: Oko dvije-tri godine. 

'Jako puno parova i to sve više mladih ima poteškoća sa začećem. Puno stvari utječe na to: od hrane koju jedemo, nedovoljnog kretanja, nekih medicinskih stanja, pada kvalitete spolnih stanica, korona je također puno doprinijela smanjenju kvalitete muških i ženskih spolnih stanica itd.', rekla je i dodala:

'Ako nešto dovoljno želite u životu i istinski vjerujete u to, to će vam se i ostvariti, samo morate biti ustrajni! Ovo vrijedi za svaki segment života! Jako puno žena doživi spontani pobačaj u ranim tjednima ili mjesecima makar ljudi ne pričaju o tome, niste jedine i ne događa se samo vama. Također, ne znači kako više nećete uspjeti ostati trudni i imati zdravu trudnoću: iza kiše uvijek dolazi sunce, a između se pojavi duga i vaša rainbow baby. Ako vam ne ide neko vrijeme, potražite pomoć MPO stručnjaka, IVF nije bauk! Kad ti kažu pokušaj se opustiti i otpustiti, koliko god bilo iritantno u tom trenutku i teško za shvatiti, kasnije zapravo ispadne istina', nastavila je.

Svoje pratitelje je preko ankete pitala koliko dugo pokušavaju ostvariti trudnoću.

'Ispod vam prilažem rezultate kada sam vas pitala i, kao što vidite, doslovno je 50/50 do pola godine i od pola godine do preko tri godine', napisala je.

Što je dugina beba?

Na društvenim ste mrežama vjerojatno primijetili termin 'rainbow baby', odnosno dugina beba. Koriste ga roditelji koji su doživjeli spontani pobačaj ili izgubili tek rođeno dijete. Ideja tog naziva je pokazati da nakon velike oluje koja vas zadesi pri gubitku djeteta, dolazi duga, odnosno novi život koji pobjeđuju.

Ovaj se termin počeo širiti roditeljskim forumima u kojima su majke nastojale detabuizirati temu pobačaja i gubitka djeteta, a ubrzo je ušao i u svakodnevni govor.

Prvi se put spominje još 2008. u jednoj od priča o gubitku trudnoće koja se pojavljuje u zbirci Christie Brooks. Budući da su žene sve češće počele koristiti taj termin, a društvene su ga mreže podigle na jednu novu razinu, on se ustalio.

Sve više obitelji odlučuje javno dijeliti svoje priče o gubitku, ali i radosti dolaska novog djeteta nakon gubitka i tada koriste termin dugina beba. Ova je tema izrazito osjetljiva, a godinama je bila tabuizirana. Roditelji sada imaju priliku dijeliti svoje priče na društvenim mrežama i povezati se s onima koji razumiju njihovu bol.

Neke se majke nikako ne mogu povezati s njim pa ga izbjegavaju koristiti u razgovorima s drugima. Tvrde da im je taj termin okidač za stalno razmišljanje o proživljenom gubitku.

Inače, 15. listopada, obilježava se Dan sjećanja na bebe anđele, poznat i kao Dan utjehe i podrške. Ovaj dan posvećen je svim bebama koje preminule tijekom trudnoće, neposredno prije porođaja ili su mrtvorođene, pružajući podršku njihovim obiteljima te podižući svijest o ovom važnom pitanju.