Iako '80-ih nismo imali većinu uvoznih slatkiša bez kojih današnja djeca ne mogu zamisliti svoje djetinjstvo, klinci koji su živjeli u Jugoslaviji također su imali pregršt grickalica i čokolada na izbor. Gotovo sve je bilo domaće proizvodnje, a iako su neki od njih bili odličnog okusa iz različitih razloga više se ne proizvode. Ovo je 7 najpopularnijih slatkiša našeg djetinjstva:

LEDOLINA

Desertna krema s okusom čokolade i burbon vanilije te prošarana preljevom od višnje dolazila je u obiteljskom plastičnom pakiranju, a proizvodio ju je Ledo koji je danas na tržište vratio istoimenu tortu.


SLADOLED U LOPTICAMA

Iako je Ledo i ovaj sladoled vratio na tržište, nije niti upola popularan kao nekada. Čim se pojavio postao je hit, a iako je jednostavnog okusa klasične vanilije djeca su ga obožavala.

TIN I TINA

Danas bi se roditelji uhvatili za glavu kada bi vidjeli djecu sa žvakaćim gumama nalik cigaretama, ali onda su djeca često kupovala upravo ovaj Plivin proizvod. Unatoč tome što im i kvaliteta nije bila odlična, bile su popularne, a pomogla je i člinjenica da su uz njih uvijek isle sličice poznatih glumaca, sportaša, životinja I raznih drugih motiva.


BAZOOKA I DUBBLE BUBBLE

Podjednako popularne bile su i žvakaće gume Bazooka i Double Bubble čiji se okus brzo izgubio, ali su ih klinci svejedno voljeli. A najviše su voljeli puhati balone.

ZAGI

Kraš je čokoladicu Zagi, maskotu Univerzijade '87, izbacio upravo povodom te manifestacije, a iako je mnogi opisuju kao najbolju čokoladicu nestala je s polica i nikada ju više nisu pustili u prodaju.

RUNOLIST

Iako jednostavnog, klasičnog okusa Kraševa čokolada Runolist s alpskim mlijekom bila je popularna među mališanima.

KINDERLADA

Eurocrem je jedno vrijeme bio jedini čokoladni namaz u Jugoslaviji, a onda se talijanski Ferrero dosjetio da tvrtki Podravka da licencu za proizvodnju nove vrste čokoladnog namaza – Kinderlade. To je bio najfiniji namaz koji je većina probala, stoga ne čudi što mnogi žale za njim. Nakon raspada Jugoslavije Nutellini namazi preuzeli su tržište dok je Kinderladu s vremenom zamijenila Linolada.