Neka prekrasna tradicionalna hrvatska imena pomalo su pala u zaborav, ali valjalo bi na njih podsjetiti jer, osim što imaju doista prekrasna značenja, povezuju nas i s našom poviješću i predcima. Nekad su djeca dobivala imena po likovima iz mitova i legendi, potom po velikanima povijesti, a širenjem kršćanstva, bila su zastupljena i imena svetaca.
Stara hrvatska imena često imaju nastavak –mir i –slav što znači ‘mir’ ili ‘slava’. Na listi najzastupljenijih imena hrvatskih kraljeva i kneževa često su bila Branimir, Domagoj, Držislav, Hrvoje, Krešimir, Ljudevit, Miroslav, Krsto, Mislav, Tomislav, Ratimir, Radoslav, Trpimir, Tvrtko, Vladislav, Vuk, Zvonimir.
Ako govorimo o starohrvatskim mitološkim imenima, tu su bila imena poput Davor, Stribor, Damir, Siniša, Vjeran, Lobel, Kosjenc.
Svetačka imena su i danas u velikoj mjeri zastupljena, a najčešća su Luka, Filip, Matej, Ivan, Marko, Vid, Leon, Robert, Karlo, Nikola, Lovro, Patrik, Grgur, Maksimilijan.
Posljednjih je godina oživjelo i ime David koje stoljećima nije bilo često u uporabi, a ime Fran zamijenilo je nekad često ime Franjo.
Stoga, donosimo popis najljepših tradicionalnih muških imena, koja su rijetka, i objašnjenja njihova značenja.
Andrija: dolazi od grčke riječi andreois, što znači ‘hrabar, muževan’, a oblici ovog imena su Andreas, Andi, Andro i Andrej
Bogoljub: riječ je o staroslavenskom imenu koje znači ‘onaj koji ljubi Boga’, a dolazi iz grčkog imena Timotheos koje znači ‘onaj koji poštuje Boga’.
Borna: izvedenica od glagola ‘boriti se’.
Domagoj: dolazi od imena starohrvatskog boga kućanstva i doma, povijesno je vezano uz kneza Domagoja, a sastoji se od riječi ‘dom’ i ‘goj’, u prijevodu kao kućni odgoj ili kućni mir.
Hrvoje: dolazi od imena Hrvat, a skriveno značenje imena je ‘rječit’, ‘vatren’, ‘otvoren’ i ‘jednostavan’.
Jaroslav: dolazi iz staroslavenskog, a izvedeno je iz riječi ‘jar’, što znači sunčan i ‘slava’ pa nosi značenje ‘u slavu proljeću, ljepota proljeća’. Oblici ovoga imena su Juraj i Jarilo.
Jeronim: potječe od grčkog Hieronymos, što u prijevodu znači ‘čovjek sa svetim imenom’. Oblici ovog imena su još Jerolim, Jerko, Jero i Jerica
Lav: u prošlosti često ime na našim područjima, a danas se više koristi u Rusiji, simbolizira ponos, hrabrost, muževnosti i snage.
Ljudevit: staroslavensko ime izvedeno od –ljud i –vit, što znači ‘gospodin’, ‘moćnik’, a imenu se pripisuju i osobine ‘lukav’, ‘jak’, ‘uljudan’, ‘divan’.
Maksimilijan: ovo je ime nastalo od latinske riječi maksimus, ‘najveći’, i imena Emilijan, što znači ‘onaj koji se natječe’.
Ratimir: ime je nastalo spajanjem riječi ‘rat’ i ‘mir’, što znači zaštitnik mira ili ratnik mira, a skriveno je značenje ‘razgovorljiv’, ‘moćan’, ‘inventivan’.
Srećko: ime koje dolazi od riječi ‘sreća’.
Vid: dolazi iz latinskog jezika, a označava ‘život’, svetac Vid zaštitnik je Rijeke, Ozlja, Praga, očiju i vida.
Vuk: u prošlosti ovo se ime davalo djetetu koje se rodilo bolesno ili slabo kako bi roditelji snagom ovog imena otjerali bolesti i zle sile. Skriveno značenje je ‘vrckast’, ‘izražajan’ i ‘darežljiv’.
Zrin: nastalo je od hrvatske riječi ‘zreti’, što zapravo znači ‘onaj koji ima oštar pogled’.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano