Sve više budućih mama odlučuje se za epiduralnu tijekom poroda, želeći ublažiti bolne trudove i izgon bebe. Danas se epiduralna anestezija često primjenjuje, a riječ je o lokalnoj anesteziji koja se trudnici daje u predjelu kralježnice.
Epiduralna je kombinacija anestetika i analgetika pa ima dvojaku ulogu: anestetik blokira završetke živaca i tako onemogućava slanje živčanih impulsa, dok analgetici utječu na smanjenje osjećaja boli. Buduća majka je cijelo vrijeme poroda u budnom i svjesnom stanju, a epiduralna djeluje na uklanjanje boli. No iako se danas o epiduralnoj mnogo zna, mnoge trudnice strahuju da ona nije sigurna ni za mamu ni za bebu.
Jedan od najčešćih strahova je da ova vrsta anestezije može izazvati trajnu nepokretnost i oštećenja na leđnoj moždini, ali stručnjaci smatraju da je ovaj strah neopravdan. Pacijentica može osjećati trnce kako joj prolaze kroz noge i obamrlost donjeg dijela tijela, ali to je samo privremeno djelovanje.
• Svrbež - određeni ljekovi koji se koriste za epiduralnu terapiju (obično opiodi), mogu izazvati ovu vrstu neugode.
• Nizak krvni tlak - kada dobijete epiduralnu, u većini slučajeva krvni tlak se spušta, ali tu je ginekolog koji pratiti vaše stanje.
• Mučnina - moguća je mučnina dok vam injektiraju epiduralnu.
• Treskavica - ako ste duže vremena izloženi epiduralnoj (duže od šest sati), može se pojaviti treskavica, što je češće kod prvorotkinja.
• Poteškoće pri mokrenju - kako epiduralna umrtvljuje živce koji signaliziraju potrebu za mokrenjem, tijekom poroda dobivate kateter kako biste mogli prazniti mjehur.
• Bol u leđima - nakon prestanka djelovanja, pojavljuje se bol u donjem dijelu leđa koja prestaje nekoliko dana nakon poroda.
Svakako, ako imate dvojbe i strahove, prije poroda se konzultirajte sa svojim ginekologom i anesteziologom prije negoli donesete definitivnu odluku.