U 40. tjednu trudnoće mnoge mame traže svakakva rješenja kako bi potaknule trudove. Tako je jedna korisnica TikToka odlučila isprobati sprintanje kako bi izazvala trudove.

Sada u već viralnom videu s više od 1,8 milijuna pregleda, kreatorica @lizzy.beshea snima sebe kako pokušava sprintati u 40. tjednu trudnoće nakon što je vidjela kako drugi korisnica TikToka sugeriraju da bi to moglo pomoći. 

"Vidjela si TikTok koji kaže da trčanje izaziva trudove", piše u videu, a nakon toga slijedi njezino odlučno trčanje preko ulice. U opisu stoji "Spoiler - upalilo je". 

Video završava njezinim suprugom koji se razgirano gega preko ulice u lažnom sprintu oponašajući njezino trčanje koje izaziva trudove. No dok je TikTok u jednakoj mjeri smiješan i dirljiv, postavlja vrlo stvarno pitanje: Može li sprint (ili tjelovježba općenito) zapravo potaknuti porod?

Što znanost kaže o trčanju za poticanje trudova?

Ne postoje istraživanja koja pokazuju da sprint posebno potiče trudove. Zapravo, liječnici obično ne preporučuju pokrete visokog intenziteta ili potencijalno rizične (poput sprinta ili skakanja) u kasnoj trudnoći, osim ako ste već radili sličnu aktivnost cijelo vrijeme. 

Međutim, postoje studije koje podupiru lagano kretanje, poput joge, hodanja, hodanja uz ivičnjak ili čak laganih čučnjeva, kao potencijalno korisne alate za poticanje trudova ako se vaše tijelo već priprema. Ovi pokreti mogu pomoći vašem djetetu da zauzme optimalan položaj, što može pomoći prirodnom pokretanju poroda. 

Tjelovježba za ubrzavanje poroda

Ključna riječ ovdje je "anegdotalno". Mnoge mame navode da su rodila nakon dugih šetnji ili laganih vježbi, ali korelacija ne znači uzročnost. Vjerojatnije je da su njihova tijela već bila spremna za trudove, a kretanje je pomoglo da se stvari pokrenu. 

Vježbanje također može osloboditi endorfine i povećati razinu oksitocina (hormona odgovornog za kontrakcije), što bi moglo igrati malu ulogu u pokretanju porođaja, ali opet, ovdje govorimo o laganom do srednjem teškom kretanju, a ne o sprintevima u 40. tjednu.

Općenito govoreći, većina liječnika preporučuje izbjegavanje iznenadnih ili napornih novih vježbi u kasnoj trudnoći, osobito onih s velikim udarcima poput sprinta koje mogu povećati rizik od ozljeda zbog olabavljenih zglobova, pomaknutog centra gravitacije i smanjenje ravnoteže. 

Ostale metode za poticanje trudova: što zapravo djeluje?

Osim vježbanja, postoji nekoliko metoda koje obećavaju više od drugih:

  • Stimulacija bradavica: Ovo je jedna od rijetkih znanstveno potkrijepljenih tehnika koja može pomoći u poticanju trudova poticanjem otpuštanja oksitocina, ali treba je provoditi pažljivo i idealno pod liječničkim vodstvom.
  • Seks: Sperma sadrži prostaglandine koji mogu pomoći u sazrijevanju grlića maternice, a orgazam može potaknuti kontrakcije maternice.
  • Začinjena hrana i ananas: Zabavno je probati, ali nema mnogo dokaza iza toga. Trebalo bi vam puno ananasa, a možda i mnogo žgaravice da biste vidjeli bilo kakav učinak.
  • Datulje i čaj od lišća crvene maline: Neke male studije sugeriraju moguće dobrobiti za sazrijevanje grlića maternice i kraći porod, ali dokazi su još uvijek ograničeni.

Iako je Lizzy sprintom potaknula porod, moguće je da to ima više veze s tajmingom i njezinim tijelom nego brzim naletom kardio vježbi. 

Ipak, njezina je priča zabavna i podsjetnik na to koliko daleko će mame ići da upoznaju svoje bebe.