Riba i plodovi mora važan su dio nutritivno bogatog jelovnika, a mnogima su i omiljena hrana. Ipak, trudnicama se savjetuje oprez u konzumaciji, pogotovo kad je riječ o ribi bogatoj živom te sirovoj ili nedovoljno kuhanoj ribi te plodovima mora. Valja pripaziti i na količine ribe koja se u trudnoći konzumira.
Ne jesti sirovu ribu
Istraživanja su pokazala da visoke razine žive mogu oštetiti živčani sustav, bubrege i jetru nerođenih beba. Riba koja sadrži velike količine žive i ne preporučuje se trudnicama je riba koja dugo živi poput morskog psa, sabljarke, skuše i nekih vrsta tune. Meso žutoperajne tune dozvoljeno je povremeno, u manjim količinama.
Dimljena, nedovoljno termički obrađena ili sirova riba poput one u sushiju, ne preporučuje se trudnicama zbog rizika od zaraze bakterijama i parazitima koje mogu biti iznimno opasne u trudnoći. Isto vrijedi i za sirove školjke i druge sirove morske plodove.
Dozvoljene ribe
Dobrobiti ribe za razvoj ploda i zdravu trudnoću su brojne pa bi se ona na tanjuru trudnice trebala naći 2 do 3 puta tjedno. Visoke razine omega 3 masnih kiselina u ribi, nužne su za zdrav razvoj bebina mozga.
Ribe i morski plodovi koji se preporučuju trudnicama su oslić, srdele, inćuni, bakalar, losos, pastrva, zubatac, som i škampi.
10 starih pravila koja su djecu činila otpornijom: Pomaganje u kući od malih nogu
Recenzija filma Minecraft: Za dječju kreativnost bolja je videoigra
Djeca doživljavaju prvi porast hormona nekoliko godina prije puberteta: Možda ignorirate ovaj očiti znak
U Zagrebu vodio dijete na uzici: Koje su prednosti i mane povodca za djecu?
Majčinska ljubav u ovoj dobi najvažnija je za budući uspjeh djece, potvrdilo istraživanje