Ženino se tijelo tijekom trudnoće mijenja pa je osim pravilne prehrane za trudnice važna i umjerena tjelesna aktivnost. Mnoge žene ne znaju koje su vježbe sigurne za trudnice i kako uopće započeti s vježbanjem. Dobra je vijest da se vježbanje u trudnoći preporučuje. No, ako prije trudnoće niste vježbali, sada nije vrijeme za forsiranje. Najbolje je s vježbanjem početi postepeno. Donosimo pregled šest različitih vrsta aktivnosti koje će vas u trudnoći održati zdravom i fit.
Hodanje
Hodanje je tjelesna aktivnost umjerenog intenziteta i jedan od najboljih treninga u trudnoći. Ako prije nikada niste vježbali, hodanje je obično prvi korak u bilo kojem programu vježbanja. Hodanje je dobro za kardiovaskularno zdravlje, za zglobove i kosti, za normalizaciju rada crijeva, ali i za oslobađanje od stresa. Hodanje pomaže i u sagorijevanju kalorija te sprječava dodatno povećanje kilograma tijekom trudnoće.
Pilates
Pilates je također slabog intenziteta, odličan je za jačanje trbušnih mišića, mišića leđa i zdjelice. Ukratko, svih mišića koji su angažirani tijekom poroda pa će njihovo jačanje prije poroda olakšati i sam porod. Pilates, u konzultaciji s liječnikom, možete vježbati i u posljednjim mjesecima trudnoće.
Trčanje
Ako ste se prije trudnoće bavili trčanjem, većina liječnika savjetovat će vam da nastavite s tom aktivnošću. Samo morate dobro paziti da ne padnete. Prednosti trčanja u trudnoći su brojne i kreću se od koristi za majku (trudnice koje trče imaju manje šansi za razvoj bolesti povezanih s trudnoćom poput gestacijskog dijabetesa), do koristi za samu bebu (poput poboljšane tolerancije na stres ili napredne neurobihevioralne funkcije). Jedna od najvećih prednosti trčanja je povećani volumen cirkulacije krvi i s njim povezani učinci na kardiovaskularni sustav žene.
Planinarenje
Ako ste prije trudnoće aktivno bavili planinarenjem nema razloga da to više ne činite. Kraće planinarske ture i poludnevni izleti odličan su način da ostanete fit u trudnoći. Planinarenje je sretan spoj hodanja i trčanja jer tako sagorijevate više kalorija i srce vam pumpa nešto brže no kada lagano šećete. No jako je važno da budete oprezni i pazite kako koračate stazama.
Vodeni aerobik i plivanje
Kupanje, hodanje u vodi i vodeni aerobik nude zdravstvene prednosti tijekom trudnoće. Plivanje i vježbanje u vodi dopušta veći raspon pokreta, a nema intenzivnog pritiska na koljena i zglobove. Jedan od razloga zašto biste trebali uvesti plivanje i vodeni aerobik tijekom trudnoće jest taj da voda smanjuje oticanje. Umjesto da uzimate lijekove koji ublažavaju oticanje, fitnes u vodi može imati diuretičke i terapeutske koristi za stanja poput edema izazvanog trudnoćom.
Tekst: I. K.
Fotografija: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti