NEUGODAN TJELESNI MIRIS U POSTPARTUMU: Nastaje zbog neravnoteže hormona, a ima svoju svrhu

Pojačano znojenje te intenzivan miris u postpartumu stvaraju nam nelagodu, ali imaju iznimnu biološku namjenu – pomažu bebi da pronađe put do hrane.

Pixabay

Svaka veća hormonalna promjena utječe na znojenje i tjelesni miris. Tome svjedočimo iz mjeseca u mjesec kada naše tijelo reagira na dolazak menstruacije i mijenja intenzitet i miris znoja.

U trudnoći su te promjene pojačano izražene, a svoj vrhunac doživljavaju u postpartumu u kojemu je pojava intenzivnog tjelesnog mirisa ženama posebno nelagodna.

Snažan miris pomaže nam komunicirati s bebom

Intenzivan tjelesni miris ispod pazuha ima važnu svrhu – navesti novorođenu bebu da pronađe put do dojke i hrane.

Ženin se znoj intenzivira odmah nakon poroda, a njegovo je trajanje individualno. U prosjeku je prisutno od 4 do 6 tjedana. Neugodan tjelesni miris može pojačati našu frustraciju i osjećaj nepripadanja vlastitom tijelu u ovom iznimno osjetljivom periodu, ali vraćanjem hormona na regularne razine, miris će se neutralizirati.

Znojenje je izraženije noću

Noćna su znojenja česta i znaju biti iscrpljujuća. Dolaze uslijed naglog pada hormona estrogena i progesterona koje tijelo u trudnoći stvara u velikim količinama, a tjednima nakon poroda vraćaju se na svoju prvotnu razinu.

Shutterstock 

Još jedan razlog pojačanog znojenja je taj što tijelo nakon poroda gubi velike količine vode, a znojenje je samo jedan od načina rješavanja viška. Neugodnom tjelesnom mirisu doprinose i pojačan vaginalni iscjedak te postporođajno krvarenje.

Kako si pomoći?

Olakšati si možete češćim tuširanjima, a ako ona nisu moguća, pripremite si vlažne gaze ili blazinice kojima ćete svako toliko obrisati pazuhe.

Nastojte nositi pamučnu i prozračnu odjeću kako bi koža mogla disati. To posebice vrijedi za donje rublje. Pijte dovoljno tekućine, primarno vodu te izbjegavajte jako začinjenu hranu.

Dezodorans će vam pomoći, ali pripazite da koristite isključivo prirodan i provjeren proizvod, bez parfema, ftalata i parabena koji su endokrini disruptori. Riječ je o supstancama koje se lako apsorbiraju kroz kožu, a dijete ih onda prima kroz majčino mlijeko.