Epiziotomija je kirurški rez na perineumu, području između vaginalnog otvora i anusa. Ponekad se koristi za proširenje porođajnog kanala. 

Nakon što se dijete rodi, šavovi se koriste za zatvaranje reza, kao i za popravak eventualnih razderotina međice. Ako ste tijekom poroda imali epiziotomiju, vjerojatno imate puno pitanja o oporavku. Briga o šavovima za epiziotomiju tijekom oporavka nakon poroda smanjit će rizik od komplikacija kao što su infekcija i otvaranje međične rane (kada šavovi popuštaju ili prerano krvare). Pravilna njega također može pomoći kod boli i nelagode, piše Parents.

Evo nekoliko stvari koje trebate znati o njezi šavova, uključujući znakove infekcije i otvaranje rane.

Što su epiziotomijski šavovi?

Nakon što se izvede epiziotomija, vaš liječnik ili primalja će popraviti perineum zatvarajući ranu upijajućim šavovima. Budući da se šavovi za epiziotomiju sami raspadaju, nećete se morati vraćati u bolnicu kako biste ih uklonili.

Konci epiziotomije obično počnu pucati unutar nekoliko dana i potpuno nestanu nakon nekoliko tjedana. Primijetit ćete područja šavova (koja izgledaju kao male mrlje na toaletnom papiru ili ručnicima) kada se obrišete ili osušite nakon korištenja toaleta ili kupanja.

Osnove brige o šavovima

Najvažniji dio brige o epiziotomiji je održavanje perineuma čistim. Počevši nakon poroda, koristite bocu napunjenu toplom vodom za čišćenje područja svaki put kada idete u kupaonicu. Osušite područje umjesto da ga obrišete kako biste spriječili povlačenje i zatezanje šavova.

Osjetljivost, upornu bol ili osjećaj pulsiranja, možete osjetiti povremeno ili stalno, kao i trzajuću ili probadajuću bol.

Ovu nelagodu često možete smanjiti korištenjem ledenog obloga prvih dan ili dva – osobito ako je rana još uvijek natečena i crvena. Koža na ovom području je osjetljiva. Neke žene nakon poroda radije namoče veliki higijenski uložak u hamamalis, zamrznu ga i potom stave na donje rublje kako bi si olakšale. Ovi "oblozi" mogu olakšati bol, pomoći smanjiti otekline i količinu postporođajnog vaginalnog iscjetka poznatog kao lohije.

Kako brinuti o šavovima nakon epiziotomije i spriječiti infekciju
Shutterstock 

Kako održavati šavove epiziotomije čistima

Evo još nekoliko korisnih savjeta za održavanje mjesta epiziotomije čistim i podnošljivijim:

  • Operite ruke ili upotrijebite antibakterijsko sredstvo za dezinfekciju ruku prije dodirivanja perinealnog područja (ovo pomaže u sprječavanju inficiranja rane rukom).
  • Koristite bočicu i dječje maramice umjesto toaletnog papira kako biste smanjili iritaciju od trenja i osušite ranu tapkanjem umjesto brisanja.
  • Kupite plitku mini kadu koja stane preko WC školjke i omogućuje vam namakanje šavova dok čistite i ublažavate bol. (Samo upamtite da namakanje toplom vodom ne smijete započeti najmanje 24 sata nakon poroda.)
  • Uložak mijenjajte svaka 2 do 4 sata.
  • Koristite sprej za umrtvljivanje ili lidokain gel posebno napravljen za perinealnu upotrebu kako biste smanjili bol i nelagodu.
  • Uzmite lijekove protiv bolova kao što je ibuprofen kako biste ublažili nelagodu, prema savjetu liječnika.

Kontrole

Obično ćete imati pregled šavova 6 tjedana nakon poroda. Na ovom pregledu vaš će liječnik obaviti brzi pregled i dati savjet o nastavku seksualne aktivnosti, vježbanju i rješavanju problema nakon poroda kao što su zatvor, hemoroidi i inkontinencija. Oni će također odgovoriti na sva vaša druga pitanja.

Ako imate problema poput inkontinencije ili stalne boli, liječnik vam može preporučiti vježbe za dno zdjelice kao što su Kegelove vježbe za vraćanje tonusa mišića oko perineuma.

Kada se obratiti liječniku

Kao i kod svih kirurških zahvata, nakon epiziotomije moguće su komplikacije poput infekcije. Nazovite svog liječnika ili otiđite u hitnu ako osjetite bilo koji od ovih simptoma nakon epiziotomije:

  • Vrućica
  • Zelenkasti iscjedak neugodnog mirisa
  • Crvenilo i otok oko šavova
  • Jaka bol na mjestu reza
  • Vidljiv gnoj u ili oko rane

Ovi simptomi mogu ukazivati ​​na infekciju ili oštećenje perinealne rane (kada se šavovi prerano uklone i ostanu otvorena rana).

Mogu li epiziotomijski šavovi puknuti nakon poroda?

Rijetko se događa da šavovi za epiziotomiju jednostavno "puknu", ali infekcija ili pretjerani pritisak mogu uzrokovati njihovo prebrzo odvajanje, ostavljajući nezacijeljeni otvoreni rez. Ovo je poznato kao otvaranje međične rane ili dehiscencija međične rane i rijetka je komplikacija.

Ako ste zabrinuti zbog epiziotomskih šavova iz bilo kojeg razloga, nemojte se ustručavati posavjetovati se sa svojim liječnikom. Imajte na umu da osim infekcije postoje i druge komplikacije koje se mogu pojaviti nakon epiziotomije - od kojih neke mogu biti ozbiljne. Ako imate bilo kakve neobične ili zabrinjavajuće simptome, ili čak ako samo imate pitanja o naknadnoj njezi, nemojte se ustručavati kontaktirati svog liječnika.

Anketa

Jeste li imali epiziotomiju?