Mnoge će žene doživjeti cijeli niz postporođajnih tegoba poput osjetljivih grudi, vaginalnog krvarenja, konstipacije i natečene međice. Riječ je o uobičajenim simptomima koji će se povući kroz nekoliko tjedana, no za ženu mogu biti prilično izazovni, u periodu kada tek treba uspostaviti ritam sa svojom bebom. Ovo su neke od najčešćih tegoba kao i savjeti kako ih možete ublažiti.

Lohije (vaginalno krvarenje)

Vaginalno je krvarenje najčešća pojava u postpartumu, a njezin je cilj tijelo očistiti od viška krvi, tkiva i sluzi koji su oblagali maternicu u trudnoći. Krv mijenja boju i gustoću u prvim danima postpartuma, a pomoći si možete tako što ćete uza sebe uvijek imati kvalitetne uloške namijenjene za postpartalno krvarenje. U ovom periodu nikako nemojte koristiti tampone.

Abdominalni grčevi

Budući da se maternica postepeno vraća na svoju uobičajenu veličinu, vjerojatno ćete osjećati grčeve u trbuhu sedam do deset dana nakon poroda, a najsnažniji će biti u prva tri dana. Moguće je da ćete ih najviše osjetiti za vrijeme dojenja.

U ljekarni kupite termofor, napunite ga vrućom vodom i držite ga na trbuhu ili po potrebi na donjem dijelu leđa kada osjetite bol ili za vrijeme dojenja. Razgovarajte s liječnikom o eventualnoj upotrebi lijekova protiv bolova ili grčeva, koji su sigurni za dojilje, ako dojite.

menstruacija ili implantacijsko krvarenje
Shutterstock 

Bolna međica

Međica je tkivo koje se nalazi između vulve i anusa, a nakon poroda natiče ili puca. Ponekad se u porodu izvodi i epiziotomija, odnosno rezanje međice pa su za njezin oporavak često potrebni tjedni ili mjeseci.
Održavajte područje međice čistim, a u tome će vam pomoći specijalizirana bočica sa štrcaljkom. Istražite dobrobiti toplog naparavanja međice kao i kreme na bazi bilja koje vam mogu olakšati bol.

Konstipacija

Prva stolica nakon poroda može biti prilično izazovna, a često slijedi i period zatvora budući da i crijevima treba vremena da se nakon poroda vrate u prijašnje stanje. Budite strpljivi i ne forsirajte stolicu kako ne biste potencirali stvaranje hemoroida. Pijte dovoljno tekućine, uključite kompot od šljiva u prehranu te se pobrinite da je na vašem jelovniku dovoljno vlakana koje možete pronaći u cjelovitim žitaricama, voću i povrću.

Umor

Imati malu bebu i istovremeno se oporavljati od poroda, može biti jako iscrpljujuće. Neprospavane noći i stres mogu psihički i fizički oslabiti majku. Ne libite se tražiti pomoć od prijatelja, obitelji ili ako možete, angažirajte pomoć u kući kako bi se mogli fokusirati na sebe i bebu. Odmarajte kad beba odmara i dozvolite partneru da brine o vama dok vi brinete o djetetu.

Kako dojenje izgleda u stvarnosti
Shutterstock 

Prepunjene i bolne grudi

Potrebno je određeno vrijeme za uspostavu dojenja, a u tom periodu dojke mogu biti posebno bolne, otečene i tvrde. Sisanjem će beba olakšati situaciju, a vi si možete pomoći hladnim oblozima, oblozima od kupusa i nježnom masažom grudi.

Bolne bradavice

Mnoge se majke bore s bolnim bradavicama u periodu uspostavljanja dojenja, a čest razlog može biti loše postavljanje bebe na dojku. Pobrinite se da vaš mališan pravilno zahvati bradavicu i areolu kako se smanjilo iritiranje.

Kad ste kući, bradavice sušite na zraku nakon podoja i ostavite mlijeko da se na njima osuši kako bi im pomoglo u cijeljenju. Koristite pročišćeni lanolin za mazanje, a pomoći vam mogu i vlažne vrećice čaja na bradavicama.