Žene koje su prije trudnoće ugradile implantate u grudi, često se pitaju hoće li moći dojiti svoju bebu, a odgovor na to pitanje ovisi o nekoliko faktora. O kakvoj je operaciji riječ, gdje se nalaze rezovi te jesu li mliječni kanalići sačuvani. Ako žena nema postoperativnih komplikacija, vjerojatno je da će moći dojiti bez problema.


Položaj implantata je važan

Jedan od najvažnijih faktora koji uključuje kako će dojenje napredovati je način na koji je operacija izvedena. Ako su rezovi rađeni preko areola ili bradavica, moguće je da su pritom oštećeni mliječni kanalići i neki živci što će onemogućiti dojenje. Ako su rezovi napravljeni ispod grudi ili pod pazusima, vjerojatno nećete imati problema s proizvodnjom mlijeka, pišu stručnjaci za portal What to expect.

Ako imate osjećaj u svojim bradavicama to je dobar znak da živci funkcioniraju. Nedavna operacija može vam smanjiti ili potpuno ukloniti osjećaj u bradavicama na neko vrijeme, ali to ne znači da ne možete dojiti.

Implantati smješteni ispod prsnog mišića pogodniji su za uspješno dojenje dok oni smješteni točno ispod žljezdastog tkiva dojki ponekad mogu ometati proizvodnju mlijeka.

Kako dojenje izgleda u stvarnosti
Shutterstock 

Potaknite stvaranje mlijeka

Ne postoji rizik za bebe ako vaši implantati sadrže silikone. Bebe koje se hrane mliječnim formulama prime više silikona nego bebe hranjenje dojkama koje sadrže silikonski implantat.

Laktacijski stručnjaci savjetuju da je u početku važno pojačati stvaranje mlijeka tako što ćete što više dojiti u nekoliko prvih tjedana, kako bi se tijelo naviklo na potražnju. Ako to neće biti moguće isključivo s bebom, poslužite se izdajalicom i potaknite proizvodnju mlijeka.

Moguće je da ćete osjećati bol za vrijeme dojenja, zbog ožiljaka i eventualnih priraslica. Budite strpljive, potražite stručnu podršku i dojenje može biti divno iskustvo za vas i vašu bebu.