Jeste li znali da je porod podijeljen u tri različite faze, pri čemu svaka faza traje određeno vrijeme? Poznavanje triju faza porođaja može pomoći trudnicama u pripremi važnog.
Početak poroda razlikuje se kod mnogih žena. Neke žene imaju blage, kratke, redovite kontrakcije s dugim intervalom između kontrakcija, npr. 20 minuta. Kako se porod stabilizira, kontrakcije postaju dulje i bolnije te imaju kraći interval, npr. svakih pet do 10 minuta. Neke žene započinju porod s trudovima koji su dugotrajni, bolni i javljaju se često, primjerice svakih pet minuta, navodi Every Mum.
Cijeli proces porođaja podijeljen je u tri faze:
- Prva faza - kada se cerviks postupno otvara (širi).
- Druga faza - kada se beba potisne niz vaginu i rodi (ovo se ponekad dijeli u dvije faze - pasivnu ili silaznu fazu bez napinjanja i aktivnu ili fazu napinjanja).
- Treća faza - kada se posteljica odvaja od stijenke maternice i također se istiskuje iz vagine.
Prva faza porođaja
Tijekom trudnoće, cerviks je zatvoren i začepljen sluzi kako bi se spriječila infekcija. Cerviks trudnice je dug i čvrst, što daje snažnu bazu maternici. Također je u položaju koji je blago okrenut prema leđima (stražnji položaj).
U prvoj fazi porođaja, cerviks se mora pomaknuti naprijed (anteriorni položaj), sazrijeti i otvoriti kako bi se beba mogla roditi. Do kraja ove faze cerviks će biti potpuno otvoren i dosegnuti promjer od oko 10 cm.
Druga faza porođaja
Tijekom druge faze porođaja, mama će istiskati bebu kroz porođajni kanal i prvi put je vidjeti.
Druga faza započinje kad rodilja osjeti pritisak bebine glavice nisko u zdjelici, a sa svakom kontrakcijom imat će dva ili tri jaka poriva za tiskanje. Potrebno je slušati svoje tijelo i pustiti ga da tiska. Važno je udahniti nekoliko puta između potisaka.
Sa svakim naletom trudova, beba će se pomicati kroz zdjelicu, ali na kraju trudova vjerojatno će se ponovno malo vratiti unatrag. No, nema razloga za brigu sve dok se beba postupno spušta.
Kad je bebina glavica jako nisko u zdjelici, rodilja će osjetiti vrućinu i peckanje. To će se dogoditi kad se otvor vagine počne rastezati oko glave bebe. Primalja će reći kad se može vidjeti glavica bebe i tada se rodilja može prestati napinjati, isto tako može kratko disati. To pomaže odoljeti porivu tiskanja tijekom dva ili tri truda tako da je bebin izgon nježan i lagan. Ovaj pristup također pomaže u izbjegavanju pucanja ili epiziotomije. Primalja može koristiti tople obloge za potporu međice dok se beba rađa.
Treća faza porođaja
Počinje nakon rođenja djeteta, a završava izgonom posteljice. Ovi dijelovi izlaze kad se maternica skuplja nakon poroda.
Tada ponovno nastaju trudovi koji će biti primjetni, ali slabiji kad počnu, i to je znak da se maternica skuplja. Posteljica se postupno odvaja od stijenke maternice, a rodilja ponovno osjeća potrebu za tiskanjem. Posteljica će se spustiti na dno maternice i izaći kroz vaginu.
Neke bolnice primjenjuju drugačiji postupak u odnosu na kontrolirani treći porođaj. Ako rodilja ne krvari i želi imati prirodnu treću fazu, važno je razgovarati s primaljom. To je izgon posteljice bez pomoći lijekova, osim ako nisu potrebni. Prirodno treća faza može trajati dulje - uspravni položaji, kontakt koža na kožu s bebom i početak dojenja mogu pomoći u poticanju izgonu posteljica. Kada je treća faza završena, možete upoznati svoju novu bebu.