Ako rodilja ima čvrsto ušće maternice, epiduralna može olakšati otvaranje ušća maternice i ubrzati porođaj na samom početku, što katkad rezultira i time da uklanja potrebu za carskim rezom. “Velika je prednost i to što se mogu ponavljati doze, što anesteziolog može kontrolirati učinkovitost epiduralne analgezije prilagođavanjem vrste, količine i jačine anestetika. To je jako važno jer se jačina bola koji rodilja osjeća tijekom porođaja drastično mijenja te s napredovanjem porođaja i približavanjem djetetove glavice porođajnom kanalu trudnica može iznenadno osjetiti bolove, pa se doza anestetika može pojačati. Trudnica je potpuno svjesna tijekom porođaja, a zbog izostanka bolova može se odmoriti i opustiti te tako ima dovoljno snage za sam izgon djeteta. Postiže se i izvrsna postoperativna analgezija, a sve to ne utječe na zdravlje bebe”, ističe dr. Nada Bilić, specijalistica anesteziologije i reanimatologije pri Klinici za ginekologiju i porodništvo KBC-a “Sestre milosrdnice”.
No ta metoda ima i svoje nedostatke. Treba znati da preuranjeno postavljanje epiduralne analgezije može prouzročiti nestanak trudova, pa je ponekad potrebno dovršenje porođaja carskim rezom. Epiduralna u kasnijoj fazi porođaja može usporiti spuštanje i izgon djeteta. Također, davanje pune doze anestetika kada je ušće maternice potpuno otvoreno, može dovesti do mišićne slabosti, pa majka na samom kraju porođaja ne može istisnuti dijete. Takva situacija zahtijeva instrumentalno dovršenje porođaja i to najčešće vakuumom. Ipak, to se može izbjeći adekvatnim vođenjem epiduralne analgezije, odnosno prilagodbom koncentracije i doze anestetika stadiju porođaja, ali i individualnim potrebama rodilje te strpljenjem – ako to stanje djeteta dopušta.
Moguće komplikacije
Iako ćete često čuti da je mogućnost nuspojava i komplikacija kod epiduralne analgezije minimalna, one ipak postoje i neke od njih mogu biti jako opasne.
No postoje i mnogo opasnije komplikacije, iako su iznimno rijetke.
Kako epiduralna analgezija djeluje na dijete?
Prema posljednjim znanstvenim studijama primjena epiduralne analgezije nema negativno djelovanje na novorođenče. Pojedine studije čak pokazuju da bebe čije su majke rodile uz epiduralnu analgeziju imaju bolje rezultate Apgar testa u odnosu na bebe koje su rođene bez epiduralne. (Apgar test mjeri vitalnost novorođenčeta pomoću osnovnih parametara odmah nakon rođenja: boja kože, srčani rad, tonus mišića, stupanj očuvanosti refleksa i pokušaj disanja.)
No sa sigurnošću se može tvrditi da epiduralna analgezija ima puno manje utjecaja na dijete od sistemskih narkotika i potpune anestezije.
Tekst: Lejla Dervoz Rajić
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti