Sve je više porođaja koji završavaju carskim rezom. Najčešće se radi o hitnom carskom rezu, koji je potreban kako bi se spasio život majke i/ili djeteta, a ponekad se carski rez zakaže - na primjer, kada postoje određene komplikacije u trudnoći koje bi ugrozile majku ili dijete.

Međutim, nova studija provedena u Švedskoj, objavljena u časopisu International Journal of Cancer, bacila je sjenu na zakazivanje carskih rezova, upozoravajući da su bebe rođene na ovaj način sklonije ozbiljnim bolestima.

Znanstvenici su analizirali podatke gotovo 2,5 milijuna djece rođene između 1982. i 1989. te 1999. i 2015. godine te otkrili da su bebe rođene carskim rezom imale veću vjerojatnost za razvoj određenih vrsta raka od onih rođenih prirodnim putem. Od gotovo 376 000 beba rođenih kirurškim putem, 1495 ih je kasnije razvilo leukemiju - a one rođene planiranim carskim rezom, a ne hitnim, bile su izložene većem riziku.

Točnije, bebe rođene carskim rezom imale su 21% veći rizik od akutne limfoblastne leukemije (ALL) - najčešćeg tipa u djece - i 29% veći rizik od akutne limfoblastne leukemije B-stanica (B-ALL) - njezinog najčešćeg podtipa.

Stručnjaci vjeruju da povećani rizik može proizlaziti iz načina na koji planirani carski rez zaobilazi prirodne fiziološke procese koji se pokreću tijekom poroda - poput oslobađanja važnih hormona, kao i izloženosti korisnim bakterijama, koje mogu igrati ulogu u zaštiti od određenih bolesti kasnije u životu.

Kod hitnih carskih rezova nije povećani rizik

Ističe se da povećani rizik nije uočen kod hitnih carskih rezova, koji se obično izvode nakon što je porod već započeo.

Međutim, cilj ove studije nije nikoga uplašiti, a stručnjaci ističu da je ukupni rizik od ovih bolesti svakako nizak.

„Srećom, ALL je rijedak. To znači da je potrebno mnogo carskih rezova kako bi se dobio statistički značajan rezultat, a teško je dobiti tako velik uzorak u švedskoj studiji registra“, rekla je Kristina-Evmorfia Kampitsi, istraživačica na Institutu za medicinu okoliša Karolinska instituta u Stockholmu, u priopćenju za javnost.

Osim toga, istraživači ističu da je stopa carskog reza u Švedskoj samo 11-15%, a ukupna stopa dječje leukemije otprilike 4,5 na 100 000.

U SAD-u carski rezovi čine čak 32% svih poroda, a dječja leukemija javlja se s nešto višom stopom od oko 5,6 na 100 000 djece, izvještava NY Post.

Kampitsi ističe da je carski rez važan u ginekologiji i opstetriciji te da ponekad spašava živote te da majke koje zbog medicinskih indikacija moraju roditi na ovaj način ne bi trebale biti zabrinute zbog toga. Međutim, dodaje da se carski rez ne bi trebao uzimati u obzir kao metoda poroda kada za to nema indikacija.

Ovaj istraživač se osvrnuo na druge studije koje su pokazale da carski rez povećava rizik od nekih drugih zdravstvenih stanja, poput astme, alergija i dijabetesa tipa 1.