U početku se rodilja nadzire u rađaonici, a zatim, ako oporavak teče po planu, seli se u odjel za babinjače.

Kako ćete se osjećati?

To uvelike ovisi o tijeku porođaja i o tome jeste li imali epiduralnu analgeziju ili neke druge lijekove. Postoji mogućnost da osjećate neke od nuspojava lijekova, npr. treskavicu ili su vam još obamrli dijelovi tijela uslijed epiduralne. Možete se osjećati ošamućeno i iscrpljeno ili pak preplavljeni osjećajima koje izaziva bura hormona.

Sve je vrlo individualno. Ako je uz vas partner, vjerojatno će se sve činiti lakše i, ako za to bude mogućnosti u rodilištu, utroje ćete proživljavati uistinu posebne trenutke. A možda ćete samo htjeti spavati nakon što se uvjerite da je s bebom sve u redu.

Što se događa u tijelu?

U ovom razdoblju mišićna vlakna maternice stežu prekinute krvne žile na čijim se rubovima stvaraju ugrušci krvi koji su presudni za sprečavanje krvarenja iz maternice. Dakle, krvarenje se naglo smanjuje. Zbog mogućih rizika od nastavka krvarenja ili ozljede mekog porođajnog kanala, prati se opće stanje rodilje, stegnutost maternice, visina dna maternice... Tijekom ovog razdoblja saniraju se eventualne ozljede mekih dijelova ili se šije urez međice ukoliko se radila epiziotomija ili je došlo do pucanja međice.

Što osjeća dijete?

Ako je uz vas, vrlo se vjerojatno osjeća predivno. Prvotna zbunjenost novom okolinom, mirisima i zvukovima nestat će kad ponovo osjeti poznati miris majke i začuje njen glas. Ako nije zaspalo zbog iscrpljenosti, pokušat će potražiti vaše bradavice i instinktivno početi sisati. Osoblje će vam pomoći da provjerite je li beba dobro zahvatila bradavicu. Ne ustručavajte se potražiti pomoć. I djetetu je sve novo i neobično, zato treba vašu blizinu. Pokušajte razumjeti njegove potrebe.

Što sve može pomoći?

Najviše će vam odgovarati da se opustite i odmarate. Osjetite li bilo kakve čudne simptome, opišite ih liječniku ili medicinskoj sestri kako bi vam lakše pomogli. Pomaže ako imate ljubazno osoblje koje vas umiruje i objašnjava što vam sve rade kako se ne biste osjećali zbunjeno. Ako ne spavate (dok je dijete na pregledu ili u dječjoj sobi), ugodno je i društvo partnera. Ako ste sami, vrijeme će vam brže proći imate li mobitel i javljate obitelji veselu vijest ili se čujete s bliskim osobama. Primarno je da se što brže oporavite i lakše posvetite bebi u odjelu za babinjače.

Tekst: Ivančica Tarade

Foto: Thinkstock