Novopečene majke nisu uvijek spremne na bol. Javljaju se snažne glavobolje ili čak migrene, poteškoće pri sjedenju ili bolovi oko rane radi ožiljka od carskog reza. Što pomaže u tim situacijama?

Čestitamo, beba je stigla! Čak i ako ste iscrpljeni od poroda te se tek morate naviknuti na to nježno biće u svojem naručju, za vas je počelo prekrasno životno razdoblje. Nemojte se bojati ako osjećate bolove. To je poprilično uobičajeno, naime, 20 do 40 posto svih žena prvih dana nakon poroda osjećaja glavobolje, a na tegobe u području međice žali se 42 posto svih žena. Na svake četiri majke koje su se porodile carskim rezom, tri se i četvrti dan žale da ih rana izrazito boli. Dobro je što postoji melem za svaku ranu. Četiri britanska znanstvenika analizirala su istraživanja koja su se provodila u cijelom svijetu da bi naposljetku otkrili što dokazano pomaže ženama.



Bolovi nakon pucanja međice


Bolovi u području međice spadaju među najčešće babinjačke bolove. Tijekom poroda se vezivno tkivo te mišići između rodnice i trtične kosti prilično naprežu. Međica često pukne ili je liječnik namjerno zareže da bi olakšao bebin dolazak na svijet. Čak i ako ste rodili bez pucanja međice i bez šivanja, posve je prirodno da je rodnica prvih dana bolna i osjetljiva na dodir.



Pomoći će: posebne vježbe za jačanje zdjeličnih mišića koje vam može pokazati primalja mogu ubrzati zacjeljenje rezova i šavova. Što je stolica tvrđa, tim će više boljeti i napuknuta ili šivana međica. Pomoći će ako prije odlaska na nuždu anus namažete vazelinom i ako jedete hranu od koje će vam stolica biti što mekša – primjerice sušeno voće i mnogo tekućine. I hladni oblozi će vam vjerojatno omogućiti kratkotrajno olakšanje, no njih se preporučuje samo kao privremenu pomoć jer hladnoća može produljiti proces izlječenja. Daleko učinkovitije djelovanje od hladnoće imaju lokalni anestetici poput lidokaina u spreju ili gelu kojeg može propisati liječnik. U dogovoru s liječnikom možete uzimati i tablete s paracetamolom ili ibuprofenom. Oko 90 posto žena vrlo blagotvornima smatra i tople kupke. Prije svega očigledno je upravo toplina vode ta koja djeluje na ublaživanje boli. Ljekovita dobrobit dodataka za kupke poput primjerice ulja lavande ili arnike nije znanstveno dokazana. Zanimljivo je da također nije dokazano da gumeni ili plastični kolut za sjedenje značajno ublažava bolove i potiče zacjeljivanje rane.



Bol u međici? Brzo liječniku!



  • ako se pojavila bol u području međice i ako se ta bol najčešće javlja tijekom mokrenja, to može biti znak upale mokraćnog kanala. Liječnik vrlo jednostavno može utvrditi o čemu je riječ pregledom urina. Za liječenje se najčešće koriste antibiotici

  • na upalu može ukazivati tekućina koja izlazi iz rane. Jednako je ozbiljan znak toplina rane te njeno bolno pulsiranje ili oštra bol koja se pojavljuje na tom mjestu

  • vrlo se rijetko događa da se u rodnici stvori hematom. To je izuzetno bolno te biste se u tom slučaju što prije moguće trebali javiti liječniku

  • katkad se šavovi jako neudobno urežu u ranu – tada vam također može pomoći liječnik



Kada tutnji u glavi - glavobolja zbog naprezanja


Između 20 i 40 posto svih žena nakon poroda se žali na glavobolju. Nije to ništa neobično. Dok rađate svi mišići tijela prilično su snažno napregnuti i to najčešće nekoliko sati. Pri tome može doći do nategnuća mišića što izaziva glavobolje. Kod tih glavobolja izazvanih napetošću osjetit ćete pritisak koji može varirati od blažeg do umjerenog s obje strane glave, a moguće je i da ćete biti osjetljivi na jačinu zvuka i svjetlost. Redovna tjelesna aktivnost u pravilu neće pojačat bol.



Pomoći će vam sljedeće: bol može uzrokovati još snažnije grčenje već nategnutih mišića. Lijekovima ćete brzo i pouzdano prekinuti taj začarani krug – sredstva za ublaživanje boli koja sadrže paracetamol pomoći će vam brzo i učinkovito. Paracetamol bezbrižno mogu uzimati i dojilje. Premda aktivna supstanca manjim dijelom prelazi u majčino mlijeko, vašem dojenčetu to neće škoditi. Naravno, prvo možete malo pričekati da biste vidjeli hoće li bol nestati sama od sebe ili ćete je moći podnijeti. Katkad će pomoći i malo sna, masaža vrata ili ugrijan jastuk. Vrlo dobra alternativa koja ne sadrži kemijske dodatke jest ulje metvice. Sve što trebate učiniti je lagano ga nanijeti na bolna mjesta. Ulje će djelovati umirujuće, a poboljšat će i prokrvljenost pa će se napeti mišići opustiti. Osim toga, umirujuće djelovanje će doći do mozga malo prije signala boli i mozak tako može isključiti bol.



Migrena


Ako se vrati migrena: žene koje su prije poroda patile od migrene možda za vrijeme babinja opet dožive napad, premda u posljednjem tromjesečju trudnoće nisu imale problema s migrenom. Za razliku od glavobolje uzrokovane napetošću, kod migrene se bol javlja samo na jednoj strani glave. Bol je pulsirajuća, ženi je zlo, povraća, a svjetlost i glasnoća su joj nepodnošljivi. Neki znanstveni podaci govore se kod trećine mladih majki migrena ponovo javlja unutar tjedan dana nakon poroda, a kod više od polovice nakon prvih mjesec dana u glavi će ponovo bubnjati od boli. Žene mogu odgoditi povratak boli što duljim dojenjem. Napadaji migrene su rjeđi i u razdoblju dojenja.



Pomoći će vam sljedeće: prvi izbor za ublažavanje boli kod akutne glavobolje je paracetamol. Kod mučnina i povraćanja pomaže lijek koji sadrži metoklopramid, a izdaje se na recept.




Glavobolje zbog visokog tlaka


Glavobolje zbog visokog krvnog tlaka: Između pet i deset posto svih trudnica tijekom babinja kratkoročno ima previsoki krvni tlak koji često uzrokuje glavobolje. Kod žena koje su inače zdrave glavobolje uzrokovane laganim povećanjem krvnog tlaka ne smatraju se naročito zabrinjavajućima. Liječnik bi trebao pregledati mladu majku najkasnije kada vrijednosti krvnog tlaka prekorače 160/100. Time će isključit moguću ozbiljnu bolest koja bi se mogla prikrivati iza tog simptoma.



Pomoći će vam sljedeće: bol će se ublažiti ako si pomognemo lijekovima koji sadrže paracetamol. Da bi vam se smanjio krvni tlak, ipak je najvažnije da sada pazite na sebe najbolje što možete. No kada se morate brinuti o novorođenčetu to baš i nije lako. Nemojte biti stidljivi, potražite pomoć drugih i brzo će vam biti bolje. Najbolje je da pokušate svaki dan dio vremena posvetiti odmaranju. Vježbe za opuštanje poput misaonih putovanja na posljednji godišnji odmor ili masaža lavandinim uljem također će djelovati umirujuće.



Znakovi da su glavobolje opasne



  • ako glavobolja nastupi naglo s bolovima koji su snažni i poput udara groma

  • ako ste dobili temperaturu

  • vrat vam je toliko ukočen da više ne možete bradom dotaknuti prsa

  • ako dodatno osjećate bolove u trbuhu i smetnje vida, patite od jake mučnine i morate povraćati

  • glavobolja je vrlo snažna, a još ste tijekom trudnoće imali visoki tlak

  • ako vam je krvni tlak viši od 160/100.




Bol nakon carskog reza


Žene koje su imale carski rez često su iznenađene što ih ožiljak može prilično snažno boljeti. Iako ožiljak izvana ne izgleda velik, rez je prilično dubok. Čak i kod takozvanog "mekanog" carskog reza pri kojem se tkivo ne reže toliko koliko se širi, ipak dolazi do jakog rastezanja. Tako pucaju sitna mišićna vlakna, što može izuzetno boljeti.



Pomoći će vam sljedeće:žene nakon carskog reza u većini slučajeva u bolnici dobe sredstva za ublaživanje boli za kućnu primjenu. Često ta sredstva sadrže paracetamol, ali i ibuprofen, ili se koristi kombinacija s kodeinom. Tijelu je sada najviše od svega potrebno vremena kako bi vlastitim snagama uspjelo zacijeliti ranu. Cijeli će proces teći uspješnije posvetite li si dovoljno pažnje, uz temeljitu brigu o higijeni i uz dovoljno mira. Neke su studije također pokazale da takozvani nesteroidni antireumatici poput diklofenaka ublažavaju bol nakon carskog reza. Žene koje su te lijekove dobile u bolnici trebale su manje sredstava za ublaživanje boli. Premda diklofenak prelazi u majčino mlijeko, liječnici smatraju da u toj količini ne škodi djetetu.





Kada vam je nakon carskog reza potrebna liječnička pomoć



  • ako ste dobili temperaturu ili snažne bolove, nateklo je tkivo oko ožiljka ili su se otvorili rubovi rane, morat ćete potražiti liječnika.

  • iscjedak iz rane koji ima neugodan miris ili je gnojan ukazuje na upalu pa ćete se obvezno morati javiti liječniku