Svi poznajemo nekoga tko uvijek izaziva obiteljske probleme, uvijek govori krive stvari u javnosti i nikada ne pokazuje poštovanje prema nikome ili ničemu. Uvijek mora imati zadnju riječ u raspravi ili neslaganju, čak i ako je to besmisleno, što ih obično dovede u neku vrstu nevolje. 

Za neke je takvo ponašanje bilo divno kad su bili mlađi kao znak snažne osobnosti u razvoju, ali sada, kao odrasloj osobi, to je jednostavno zabrinjavajuće. Ta osoba bi vrlo lako mogla biti dio vaše obitelji. Postoji velika vjerojatno da je ta osoba netko od vaše braće i sestara, a najvjerojatnije nije vaš najstariji brat ili sestra, navodi Your Tango

Anketa

Koje dijete u vašoj obitelji je najproblematičnije?

Studija koju je proveo Massachusetts Institute of Technology - MIT otkrila je da drugorođena djeca, posebno drugorođeni sinovi, najvjerojatnije uzrokuju dramu i probleme.

Ekonomist Joseph Doyle anketirao je tisuće obitelji na Floridi i u Danskoj te otkrio da drugorođena djeca nisu samo najteža vlastitoj obitelji, već i društvu. Uzimajući u obzir faktore kao što je zdravlje pri rođenju i kvaliteta škola odabranih za djecu, studija koju je proveo Doyle otkrila je da su unatoč velikim razlikama u okruženjima, drugorođeni sinovi imali 20-40 posto veću vjerojatnost da će imati probleme u ponašanju u školi i da će morati biti disciplinirani te da će na kraju završiti u kaznenopravnom sustavu. 

Možda to objašnjava opsesiju zločestim dečkima u knjigama koje smo voljeli u osnovnoj i srednjoj školi gdje je postojao zlatni stariji brat i buntovni mlađi brat kojem su svi podilazili. 

Psiholog otkriva što nikako ne treba raditi kada vas dijete ne sluša
Aktivnosti koje otpuštaju energiju pomoći će djetetu da se suoči s teškim emocijama Foto: Shutterstock

Zašto drugorođena djeca obično izazivaju dramu? 

Nedostatak pažnje koju im roditelji posvećuju. Studija je pokazala da je roditeljsko ulaganje vremena veće za prvorođenu djecu u dobi od 2 do 4 godine te sugerirala da dolazak drugorođenog djeteta produžuje roditeljska ulaganja u ranom djetinjstvu za prvorođenu djecu. 

Možda bi svijet bio bolje mjesto kad bismo svoj drugorođenoj djeci dali jedan dugi zagrljaj. Postoji i teorija austrijskog liječnika Alfreda Adlera koja opisuje osobine ličnosti najstarijeg, srednje i najmlađe djece

Prema Adleru, srednje dijete najvjerojatnije će imati problema s prilagođavanjem jer je uklješteno između pretjerano ambicioznog prvorođenog djeteta i razmaženog najmlađeg djeteta. Druga studija je otkrila da su srednja djeca sklonija problematičnom ponašanju. 

Prema studiji iz 2013. godine objavljenoj u časopisu Personality and Social Psychology Bulletin, srednja djeca su imala 33% veću vjerojatnost će se upustiti u problematično ponašanje u odnosu na prvorođenu djecu, a najmlađa djeca imala su 20% veću vjerojatnost da će se upustiti u problematično ponašanje od prvođenaca.