Mnogi se mališani vesele polasku u školu jer, preuzimajući obaveze, postaju “veliki”, ali ima i onih koji se plaše ili bi se radije još igrali. Roditelji koji imaju više od jednog djeteta često su zaprepašteni razlikama među svojim potomcima. I tada se pitaju kako je moguće da djece s istim genima, odrasla u istom obiteljskom okruženju, mogu imati toliko različitu narav. Jedno dijete može biti otvoreno prema vršnjacima i novim situacijama (kao što je polazak u školu), dok se drugo radije igra samo i u tišini.
Osim prvašića, i roditelji u pravilu emotivno proživljavaju tu promjenu te često imaju mnoga pitanja.
Dragi roditelji, prije polaska vaših mališana u prvi razred preispitajte sebe i svoje osjećaje. Djeca iznimno dobro iščitavaju vaše osjećaje i neverbalne signale koje odašiljete. Ako se brinete kako će započeti školovanje vašeg djeteta i kako će se ono snaći u novoj situaciji, tu ćete brigu najvjerojatnije prenijeti i na svoje dijete.
Kako bi djeci polazak u školu bio što bezbrižniji, možete učiniti sljedeće:
1. Trenirajte samostalnost
Od školarca se puno toga očekuje: treba se odvojiti od roditelja i provesti dan u školi, voditi računa o svojim stvarima, zadaćama i zaduženjima, samostalno obavljati higijenske potrebe, samostalno jesti, donositi odluke, poštovati autoritet i određena pravila grupe. No ako je dijete naviknuto da sve obavljateumjesto njega, ne možete očekivati da će prvi dan škole staviti torbu na ramena i odjednom biti netko drugi.
Prije početka škole zajedno upoznajte put kojim će ići u školu, posjetite školu dok još nije puna djece i galame, upoznate se s prostorijama i budućom učiteljicom. Na taj ćete način smanjiti strah od nepoznatog, koji se javlja i kod onih najsamostalnijih.
2. Razgovarajte s djetetom
Pričajte svom prvašiću o svojim iskustvima s polaskom u školu, ali i o promjenama koje će se dogoditi u njegovu životu kad krene u školu (npr. dio dana ostajat će sam u kući). Uputite dijete na osobe koje mu mogu pomoći u slučaju potrebe dok je samo kod kuće. Privikavajte ga na situacije u kojima će trebati pokazati oprez. Uputite ga kako se dolazi do škole, upozorite na opasna mjesta (npr. prijelaze preko ceste).
3. Uključite dijete u sve “predškolske” aktivnosti
Zajedno s djetetom obavite kupnju školske torbe i školskog pribora. Neka dijete sudjeluje u izboru pernice, torbe, bilježnica...
Svakako potičite pozitivne stavove djeteta prema školi i učenju. Pozitivne stavove razvit ćete tako da o školi uvijek pričate kao o mjestu na kojem se rade zanimljive stvari, puno uči i upoznaju novi prijatelji. Nemojte dijete plašiti školom ili učiteljicom.
Osigurajte svojem prvašiću radni prostor u stanu koji je uvijek isti i samo njegov. Zajedno uredite taj kutak ili sobu koja će ubuduće biti mjesto za učenje i pisanje domaćih zadaća...
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano